Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Praha svěří městské části prázdný objekt v Písnici pro vybudování nové základní školy

13. 04. 2021 - Magistrát hl.m. Prahy

Budova bývalého Středního odborného učiliště potravinářského v Písnici by měla být podle pondělního usnesení Rady hl. m. Prahy svěřena do správy městské části Praha – Libuš. Ta s pomocí nově získané budovy bude moci zvýšit kapacitu základního školství na svém území. O svěření bude ještě v dubnu rozhodovat Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Městská část Praha-Libuš je dynamicky se rozvíjejícím územím na okraji Prahy, kde budou v budoucnu stát tři stanice nové linky metra D. V současné době jsou zpracovávány dvě územní studie, které řeší budoucí rozvoj kolem stanic metra D Libuš a Písnice. Počet obyvatel by zde měl vzrůst z dnešních 10 000 až na 15 000.

„Jsem rád, že původní majetek sloužící byť ke středoškolskému zázemí bude i nadále sloužit ke školskému účelu. Z pohledu využití majetku se jedná o mnohem úspornější variantu, než kdyby šlo o výstavbu nového objektu a hledalo se separátní využití tohoto současného. Obecně s rozrůstáním Prahy se zvyšuje poptávka napříč městskými částmi po budovách, které by mohly sloužit právě školskému účelu. Jenže s ohledem na technickou náročnost mnohých staveb je často těžká realizovatelnost formou přestavby již stojících budov kolaudovaných k jinému účelu,“uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

„Vzhledem k tomu, že v Praze rapidně roste počet žáků mateřských a základních škol, nejen kvůli dorůstajícím ročníkům, ale i rezidenčnímu developmentu, musíme v některých městských částech vypovídat smlouvy se soukromými subjekty. V letošním roce chceme dosáhnout po dohodě s městskými částmi i systémového řešení, kde bychom v rámci Statutu hlavního města limitovali maximální délku pronájmu školských budov magistrátem i městskými částmi na pět let,“ doplnil radní pro oblast školství Vít Šimral.

Demografické studie již nyní potvrzují nedostatek míst v předškolním a školním vzdělání a tento trend bude pokračovat i do budoucna. Svěřením budovy zaniklého SOU v Písnici získá městská část Praha - Libuš nové prostory, které v budoucnu poslouží pro základní školu. Nyní bude od září do této budovy dočasně umístěna Střední škola G.A.P. education, která dosud sídlí v prostorách základní školy. Městská část takto od září získá šest nových tříd a do budoucna dalších až osm kmenových tříd.

„Každý rok otevíráme dvě až tři nové třídy v základních školách. Již dnes máme deficit 200 míst, tedy osm tříd, což je shodou okolností kapacita budovy po bývalém SOU potravinářském v Písnici,“ dodal Jiří Koubek, starosta MČ Praha-Libuš a zastupitel hl. m. Prahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram