Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Ilustrační obrázek - koncepce

Koncepce rozvoje čtyřletého gymnaziálního vzdělávání na území hlavního města Prahy

09. 12. 2022 - Magistrát hl.m. Prahy

Střední vzdělávání na území hlavního města Prahy je zajišťováno celkem 98 školami zřizovanými hlavním městem Prahou. Kromě toho je zde dalších 75 středních škol ostatních zřizovatelů. Školy poskytují vzdělávání v pestrém spektru oborů k dosažení středního vzdělání, v oborech s výučním listem i maturitní zkouškou. Vzdělávací soustava je ovlivňována Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky a z něj vycházejícího Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hlavního města Prahy, který reaguje nejen na vývoj počtu žáků, ale také pracuje s předpoklady/výhledy vývoje trhu práce, uplatnitelnosti absolventů a potřeb zaměstnavatelů. Do většiny těchto proměnných mohou zasáhnout neočekávané situace, které zásadně ovlivní zájem veřejnosti o vzdělávání v určitých oborech, jako např. epidemie koronaviru. Jedná se tedy o balancování celé řady předpokladů, kdy jediným pevným bodem, který je dán, je vývoj počtu žáků v základních školách, pro které je potřeba zajistit dostatečné množství míst na středních školách, a to, pokud možno, v nabídce oborů vzdělání, které zajistí rozvoj schopností, zájmů a vědomostí a připraví je na celoživotní vzdělávání a zajistí uplatnitelnost ve společnosti.

Dokument analyzuje kapacitní možnosti oborů vzdělání s maturitní zkouškou na území hlavního města Prahy v letech 2021–2024 s důrazem na rozvoj čtyřletého oboru vzdělání Gymnázium, jako všeobecného vzdělávacího základu pro širokou uplatnitelnost absolventů. Cílem je zajistit i pro rok 2024 (vrchol demografického vývoje počtu absolventů ZŠ) odpovídající počet míst na čtyřletých oborech Gymnázium odpovídající současné proporcionalitě rozložení uchazečů o střední vzdělávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram