Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ukazujeme dětem, jak se bránit šikaně na internetu, říká zakladatelka Peer programu

06. 05. 2021 - Lukáš Kavalír

Studium informačních technologií není o hraní počítačových her, říká Diana Burdová, která už při studiu oboru Informační technologie na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu prokázala svůj podnikatelský talent. I dívky v něm mohou být úspěšné, uvedla v rozhovoru pro Prahu školskou. Na svoje aktivity v rámci Peer programu si dokázala zajistit grant z prostředků Prahy i sponzorský dar ze soukromé sféry. V současnosti studuje Vysokou školu ekonomickou v Praze a po skončení pandemie plánuje rozmach projektu do dalších měst Česka. 

Jak moc je důležité, aby se studenti středních škol nespokojovali jen s klasickou výukou, ale sami pracovali na svém rozvoji v rámci samostudia, neformálního vzdělávání, práce či podnikání?

Velmi. S odstupem času čím dál tím více vnímám volbu právě Smíchovské SPŠ jako jedno ze svých nejlepších rozhodnutí. Díky přístupu pana ředitele a dalších pedagogů se mi naskytly skvělé příležitosti, bez kterých bych dnes pravděpodobně chodila do neperspektivního zaměstnání. K cestě za úspěchem je důležité mít i určité charakteristické vlastnosti (odvaha, touha, píle apod.), ale volba vhodného a otevřeného prostředí, jakou je Smíchovská SPŠ, je určitě krok správným směrem. V období, kdy studujete střední školu, máte mnoho volného času. Když jej dobře využijete k tomu, co cítíte, že vás posune dál, budete si za to děkovat i dlouho potom.

Byla jste předsedkyní Dívčího spolku, organizovala besedy s žáky základních škol i studenty středních škol na téma bezpečného chování na internetu. Jak vzpomínáte na svá středoškolská léta a co jste si z nich odnesla do svého budoucího života?

Vlastně se mi zrovna na tohle moc hezky nevzpomíná. Trvalo mi dlouho, než jsem konečně našla to, co mě baví, ale hlavně to, co opravdu funguje. A teď myslím podnikatelsky. Za moje aktivity v Dívčím spolku jsem si vyslechla mnoho kritiky, která mne ale posunula dál. Později v Dívčím spolku jsem úplně náhodou narazila na možnost pořádat programy kybernetické bezpečnosti pro základní školy a tomu se také nyní v rámci Peer programu naplno věnuji. Ze školy jsem si kromě maturity odnesla obrovské množství zkušeností, které se určitě nedají shrnout do jednoho odstavce.

Pořádaly jste i besedy na téma většího zapojení dívek do technického vzdělávání. Proč si myslíte, že stále přetrvává ve společnosti jistý stereotyp, že dívky studují výhradně gymnázia či ekonomické obory? Jistě nejsou například na oblast informačních a komunikačních technologií méně talentované než chlapci.

No, je pravda že některé jsou. Ale upřímně to je i mnoho chlapců. Myslím, že právě oblast informačních technologií je lákavá pro mnoho kluků, kteří rádi hrají počítačové hry. Bohužel o tom ale tento obor vůbec není. Chytré dívky si zase naopak myslí (nebo jejich rodiče), že pro ně budou vhodnější nezaměřená gymnázia. Ta jsou ale příliš obecná na to, aby mohly po škole začít rovnou pracovat a získávat praxi na zajímavějších brigádách než ve fast foodech.

O čem je Peer program a jaké s ním máte další podnikatelské plány?

Peer program je projekt neziskové organizace, která poskytuje programy kyberprevence pro základní školy. Téměř polovina dětí v Česku se někdy setkala s kyberšikanou, ať už ve formě verbálních útoků, obtěžování nebo vyhrožování. Obrovským fenoménem a problémem jsou již několik let internetoví sexuální predátoři, jejichž metody popisuje dokument V síti. Protože jsme také vyrostli s telefonem v ruce a umíme se na internetu pohybovat, známe všechny tyto problémy, kterým dnešní děti čelí. Našim cílem je o těchto problémech otevřeně mluvit a ukázat dětem možnosti obrany proti těmto kyberútokům.

Jaké jsou vaše další plány v rámci vaší profesní kariéry?

Dokončit vysokou školu a pokračovat v rozvoji Peer programu.  

Foto: https://www.peer-program.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram