Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studenti z UMPRUM vytvořili unikátní kuchařku pro nevidomé a slabozraké

30. 07. 2023 - Vincenc Novák

Skutečně unikátní počin se povedl dvojici studentů z pražské UMPRUM. David Novák a Ondřej Mazanec z Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace představili jedinečnou online kuchařku, která je primárně určena pro lidi se zrakovým postižením.

Novinka má podobu webového rozhraní, které čtenářům zprostředkovává zážitek vaření jinou než zrakovou smyslovostí. Jednotlivé recepty jsou také uzpůsobeny potřebám nevidomých a slabozrakých osob. Kuchařka je zároveň určena také všem ostatním, kteří prostě jen chtějí prožít jiný zážitek z vaření, díky čemuž se stává prostředkem k pochopení specifických potřeb minorit, které by měli tvůrci podle autorů respektovat.

Zdroj: web UMPRUM

Autoři projektu při své práci vycházeli ze zadání, podle kterého dostali za úkol vytvořit kuchařku. Studenti měli při své práci velkou volnost a samotný nápad na kuchařku pro nevidomé prý vznikl naprosto spontánně. "Seděli jsme s kamarády v Kasárnách Karlín a bavili se o tom, jak se dá jídlo různě vnímat. Jídlo není jen o vizuální stránce, ale je hodně o čichu, hmatu a chuti. Napadlo mě, že by byla výzva udělat kuchařku, která bude postavena jinak než vizuálně a která bude vytvořená pro někoho, kdo se neorientuje primárně zrakem, ale jinými smysly," říká David Novák, jeden z autorů.

Původně zamýšlená podoba kuchařky přitom měla být poněkud jiná. Studenti nejprve plánovali vytvořit kuchařku v papírové podobě, která by díky tištěným reliéfům či vůním umožňovala čtenáři poznávat jídlo všemi smysly. Při svém bádání však autoři přišli na to, že podobná kuchařka již existuje v Brazílii. Vyrazili tak do specializovaného centra vaření pro nevidomé v Plzni, kde vyvolali nadšení tím, že chtějí udělat kuchařku jiným způsobem než v tištěné formě Braillova písma.

Při své tvorbě museli studenti myslet také na samotné provedení kuchařky s ohledem na speciální potřeby zrakově postižených osob. "Ti, kteří částečně vidí, si zvětšují litery tak, že vidí tři přes celou obrazovku. Uvažovali jsme proto nad tím, jak vytvořit web, kde toto zvětšení nebude způsobovat problémy. Aby člověk věděl, jak se dostat z části plochy, kde nic není, zpátky k textu. V naší kuchařce jsou proto všechny informace graficky ohraničené kolonkami," říká Novák a doplňuje: "I barvy jsme vybírali s ohledem na to, aby je rozpoznali i barvoslepí. Taky je důležité říct, že by mělo být všechno ukázané víceméně statickým způsobem, takže žádné animace a pohyblivé efekty."

Celý rozhovor s Davidem Novákem si můžete přečíst na webu UMPRUM zde.

Zdroj: UMPRUM

Zdroj úvodního obrázku: web UMPRUM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram