Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výsledky krajského kola Kraje pro bezpečný internet 2023 v Praze

27. 04. 2023 - Magistrát hl.m. Prahy

Ve středu 26.dubna 2023 se setkali žáci, studenti a zástupci pražských škol, účastníci soutěžního kvízu Kraje pro bezpečný internet, v Rezidenci primátora, aby převzali diplomy a hodnotné ceny z rukou Antonína Klecandy, člena Rady hl.m.Prahy pro oblast školství, sportu a volného času.

Projekt Kraje pro bezpečný internet je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR od roku 2013. Hl. m. Praha podporuje tento projekt již 9. rokem.

Mobily, počítače a internet se staly v posledních letech naprosto samozřejmou součástí životů většiny z nás. Usnadňují nám život, můžeme díky nim bez problémů komunikovat s lidmi po celém světě, nakupovat z pohodlí obývacího pokoje, vzdělávat se, bavit se. 

S novými technologiemi je nutné se naučit zacházet, a to nejen po stránce manuální, ale především po stránce mentální.  Je třeba se učit odolávat rozesílání hoaxů, zodpovědně zacházet se svými i cizími osobními údaji a vědět, jak se zachovat v případě, když se stanou např. obětí kyberšikany či sextingu či pochybných nabídek na internetu.

Projekt Kraje pro bezpečný internet oslovuje věkově různorodou veřejnost, a to především prostřednictvím neustále aktualizovaných e-learningových lekcí, videospotů a vědomostního soutěžního kvízu, doplněného o Kvíz PLUS. Projekt přispívá k vyšší informovanosti o možných  nástrahách internetu a je chvályhodné a důležité v tomto ohledu vzdělávat nejen mládež, ale upozorňovat i rodiče a učitele na existující druhy nebezpečí na internetu  a naučit se jim předcházet.

V rámci projektu vznikl on-line kvíz a on-line kurzy pro děti a studenty, pedagogy, rodiče a veřejnost, pro pracovníky Policie ČR a pro sociální pracovníky. V roce 2016 také vznikly videospoty pro seniory. 

V průběhu 15.září do 28. února 2023 se do soutěžního kvízu pro mládež zaregistrovalo 4753 pražských žáků a studentů ve věku od 8 do 18 let.

Celkově kvíz vyřešilo 2907 soutěžících, což je dvojnásobek oproti loňskému roku.

Zúčastnilo se 82 pražských základních a středních škol, jen o dvě školy více, jak vloni.

Je to známka toho, že jednak mnoho učitelů základních a středních škol stále ještě podceňuje tuto osvětu a nechává výuku na rodičích a jednak že se mládež v problematice bezpečnosti na internetu stále ještě dobře neorientuje a možná, že si toto nebezpečí ani nepřipouští.

Do náročnějšího Kvízu Plus se zaregistrovalo 1205 soutěžících, ale pouze 159 z nich odpověděli na mnohem těžší otázky kvízu správně.

Radní Antonín Klecanda poděkoval přítomným za účast a zdůraznil důležitost projektu.

9 vylosovaných žáků a studentů obdrželi diplom a pěkné ceny s propagačními předměty.

6 studentů, absolventů Kvízu Plus, kteří odpověděli na otázky nejrychleji, se utkali v krajském finále a byli v Rezidenci oceněni hodnotnými cenami. Hlavní cenu XBOX předal zástupce společnosti Microsoft CZ Ing. Karel Klatovský žákyni Lindě Pokorné ze Základní školy v Praha 10, Nad Vodovodem, která tímto postupuje do celostátního kola.

V soutěži škol získaly diplomy a hodnotné ocenění za nejaktivnější účast žáků a studentů tyto školy:

Kategorie Základní školy 

1.místo: Škola Kavčí hory - Praha 4, K Sídlišti 840    (účast 375 žáků)                    

2. místo: Základní škola Chmelnice, Praha 3, K Lučinám 18/2500 (účast 348 žáků)         

3. místo: Fakultní základní škola, Praha 9 - Horní Počernice, Chodovická 2250 (účast 259 žáků) 

Kategorie Střední školy 

1.  místo: Gymnázium Jaroslava Heyrovského, Praha 5 (525 studentů)

2.  místo: Střední odborná škola, Praha 5, Drtinova 3/498  (509 studentů) 

3.  místo: Obchodní akademie Dušní, Praha 1 (432 studentů) 

Realizaci e-learningového modulu zajišťuje společnost PC Help.  Tvorba testu a výukových materiálů byla podpořena granty Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR.

Partnery projektu jsou společnosti Microsoft ČR, Gordic s.r.o., CZ.NIC, Policie ČR, MV ČR a AFCA. 

Organizačně a finančně se na projektu podílí všech 14 krajů ČR. Vedoucí celého projektu Kraje pro bezpečný internet je Ing. Lucie Časarová z Kraje Vysočina, koordinátorkou projektu za kraj hl. m. Praha je Ing. Renata Tomanová z odboru informatických činností ve spolupráci s odborem školství, mládeže a sportu a odborem médií a marketingu, který věnoval školám ceny a propagační předměty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram