Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Lost in the moment that follows: V Praze se otevřela první rozsáhlá výstava rumunského umění

18. 08. 2023 - Klára Nováčková

Na začátku června zahájila pražská Kunsthalle druhou výstavu z cyklu "Cesty sběratelství". Jedná se o vůbec první výstavu u nás, která takto detailně dokumentuje uměleckou scénu v Rumunsku. Expozice obsahuje více než 150 uměleckých děl, všechny pocházejí ze sbírky rumunského sběratele a filantropa Ovidia Sandora. Ten je mimo jiné držitelem francouzského titulu Rytíř řádu umění a literatury.

Výstava nese název "Lost in the moment that follows" (Ztraceni v nadcházejícím okamžiku), svým názvem ukazuje na citát klíčové zakládající osobnosti surrealismu, André Bretona. Reflektuje vztah mezi současností, minulostí a budoucností.

,,Důležité je, že člověk je ztracen v čase, v okamžiku, který ho bezprostředně předchází – což jen svědčí o tom, že je ztracen v okamžiku, který následuje.‘‘

- André Breton

Sandorova sbírka se skládá především z rumunského umění, zmiňovaných 150 děl, které na výstavě můžete vidět, pochází od 79 umělců a umělkyň. Kolekce slouží mimo jiné jako přehled nejrůznějších uměleckých hnutí a jejich myšlenek, každá nabízí naprosto odlišný pohled na společné moderní dějiny - vztah mezi současností, minulostí a budoucností.

Expozice je koncipována do celkem pěti kapitol, které mají sloužit jako podněty reflektující téma současného umění - identita, příroda, prostor, tělo a paměť. Výstava divákovi představí různá umělecká odvětví od malby, fotografie, přes video, až po instalaci a sochu.

Sbírka má poměrně široký historický záběr od počátku 20. století až po současnou tvorbu. Podle kurátora výstavy Tevže Logara jsou pro kolekci stěžejní především tři historická období - rumunská neoavantgarda, rumunská revoluce, která se svým průběhem a počtem obětí se řadí k nejkrvavějším protikomunistickým převratům ve střední a východní Evropě, a historická avantgarda.

Sbírka obsahuje i díla světově známých umělců, jako například Victora Braunera, Brassaie, Jeana Davida, Marcela Duchampa a dalších.

Zajímavou publikací, která k příležitosti výstavy vyšla, je katalog. Najdete v něm mimo jiné rozhovor s Ovidiem Sandorem nebo esej významného historika umění Bernarda Blisténa, který byl ředitelem Centre Pompidou v Paříži.

Kunsthalle má otevřeno každý den kromě úterka, a to od 11 do 19 hodin. Výjimkou je pak středa, kdy je otevřeno až do 21 hodin. Výstava je v galerii k vidění do 10. září letošního roku.

Zdroj fotografií: KUNSTHALLE

Zdroj úvodní fotografie: Kunsthalle - autor: Decebal Scriba, Mask-serie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram