Cookie Consent by Free Privacy Policy website

FOTOREPORTÁŽ: Výstava v Městské knihovně přenese návštěvníky do období avantgardy

25. 04. 2024 - Klára Nováčková

V budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí je k vidění nová výstava s názvem Nové realismy. Expozice mapuje období avantgardy v meziválečném Československu.

Avantgarda se na kulturní scéně objevila po první světové válce. Do tehdejší společnosti přinesla nové ideje, směry a přístupy, které v kombinaci se vznikem samostatného Československa vytvořily unikátní podloží pro tvorbu nových konceptů a uměleckých děl. Řada umělců se k tomuto období stále vrací a pravděpodobně ještě vracet bude.

V první místnosti výstavy má divák možnost se v daném období zorientovat díky časové ose umístěné na zdi. Linka obsahuje data vzniku nejdůležitějších kulturně uměleckých uskupení, data výstav a dalších důležitých kulturních událostí spjatých s avantgardou. Díky tomuto přehledu si návštěvníci mohou připomenout nejdůležitější historické "avantgardní" milníky".

Druhá místnost již obsahuje uměleckých děl více. Další místnosti v galerii jsou pak seřazeny podle tematických okruhů, kterých se vybraná díla týkají. Jedná se například o téma práce, vlastních světů, utrpení, objevují se také snahy zachytit a zaznamenat tehdejší dobu vonící po cigaretách a znějící jazzem.

Pozornost není soustředěná pouze na obrazy, kterých je na mezi vystavenými díly většina. Návštěvníci se mohou těšit také na různorodé sochy, kresby, reliéfy či fotografie která v době avantgardy zažívala velký rozkvět.

Na to a mnohem více se můžete těšit na výstavě Nové realismy, která je v budově Městské knihovny v Praze přístupná až do 25. srpna. Galerie hlavního města Prahy pro veřejnost nachystala zajímavý doprovodný program, navštívit tak můžete přednášky, swingový koncert či komentované prohlídky. Více informací najdete na webu galerie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram