Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hlavní město by rádo zavedlo mýtný systém.

25. 05. 2021 - Daniel Kapek

Vedení hlavního města Prahy schválilo klimatický plán, který směřuje až do roku 2030. Zatím jde pouze o strategický plán, který bude pravděpodobně uveden do praxe v dalším volebním období, které započne na podzim příštího roku. Navzdory tomu, že se doposud výrazně nepokročilo s dostavbou pražského okruhu, byla v něm schválena vize na zavedení mýta do centra města.

Od roku 2025 se počítá se zpoplatněným vjezdem na území o rozloze kolem deseti kilometrů čtverečních, do kterého denně zajíždí více než půl milionu vozidel. Dle zkušeností z jiných evropských měst by mělo dojít k poklesu dopravy o 20-30 %, tj. o více než 100 tisíc vozidel denně. Tím by se teoreticky mělo ušetřit přes 100 milionů ujetých kilometrů ročně.

Aby nedošlo k přesunu dopravy na okolní komunikace mimo zpoplatněnou zónu, počítá se s rozšířením zpoplatněného území v míře, která bude pro město ekonomicky přípustná. Předpokládá se, že se do roku 2030 rozroste zpoplatněné území až k městskému okruhu.

Aby nedošlo k přesunu dopravy na okolní komunikace mimo zpoplatněnou zónu, počítá se s rozšířením zpoplatněného území v míře, která bude pro město ekonomicky přípustná. Předpokládá se, že se do roku 2030 rozroste zpoplatněné území až k městskému okruhu.

Mýto se bude lišit pro jinak velká i stará vozidla

Zpoplatnění mýtného systému by mohlo být nastaveno tak, aby rozlišovalo také velikost vozidel. Město tím chce motivovat k používáních dvoumístných vozidel, která zabírají méně veřejného prostoru.

V současné době není jasné, kolik by si měli řidiči starších i větších automobilů připlatit.

Neexistuje alternativní cesta

„Mýto je nepochybně jednou z cest, jak snížit počet aut ve městě. Nicméně, než bude mýto, musíme lidem na maximum zpřístupnit alternativy,“ uvedl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr pro CNN Prima News.

Náměstek zdůraznil fakt, že z plánovaných 83 kilometrů pražského okruhu je v provozu pouhých 39 kilometrů. Městský okruh má v provozu celkem 22 kilometrů z plánovaných 32.

(Pražský okruh; Česká Televize)

V souvislosti s výběrem mýta, musí Praha řešit i legislativní problémy. Současná legislativa totiž městu neumožňuje vjezd do centra zpoplatnit. Vybrané peníze, které chce město použít na další ekologické projekty, by navíc šly do státní kasy, ne do té městské.

Zdroj foto: autoforum.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram