Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Winternitzova vila představí jednu z prvních realizací Jana Kaplického

15. 12. 2022 - Vincenc Novák

Ve smíchovské Winternitzově vile právě probíhá výstava s názvem Interiérový dialog: Vzpomínka na londýnský byt Deyana Sudjice podle návrhu architekta Jana Kaplického, která představuje jedno z raných děl významného architekta českého původu. Kaplický je v českém prostředí známý hlavně pro své velmi extravagantní a futuristické návrhy, mezi než patří i legendární "blob" navržený pro pražskou Letnou. Aktuální výstava však ukazuje architektovu stopu v interiérovém designu.

Výstava představuje londýnský byt ředitele Design Musea Deyana Sudjice navržený v roce 1983. Sudjic je známý jako významný kritik designu a architektury. Kaplický ve své realizaci ukázal především svůj zájem o technický pokrok a inovace.

Ložnice s postelí na zvýšené platformě

Byt pro Deyana Sudjice je unikátním interiérovým dílem, které se vyznačuje obdivem k technologiím a myšlenkovému futurismu. Výstava londýnský byt představuje návštěvníkům prostřednictvím svědectví samotného Deyana Sudjice, archivních fotografií Richarda Bryanta či některých prvků interiérového vybavení.

Jan Kaplický v roce 1968 emigroval z Československa před nástupem normalizace do Velké Británie, kde se inspiroval progresivními myšlenkami v radikální architektuře v 60. a 70. letech. Ve společnosti předních osobností architektury High-Tech rozvíjel futuristicky koncipovanou tvorbu.

Pohled do studijní části bytu

Výstava byla připravena Winternitzovou vilou ve spolupráci s Kaplický centre a koná se pod záštitou Ministra kultury Martina Baxy.

Zdroj: Winternitzova vila

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram