Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Severní Koreji vypukla vlna covidu, nakazilo se prý již přes 2 miliony lidí

23. 05. 2022 - jan.sercl

Za poslední týden se v Severní Koreji objevilo přes 2 miliony případů covidu-19. Tento ohromný nárůst může mít za důsledek mnohonásobně vyšší restrikce, neboť její obyvatelé jsou většinově nenaočkovaní a úroveň zdravotnictví je zde katastrofální.

Kim Čong-un proti pandemii bojoval jako jeden z prvních. Již v lednu 2020 nechal uzavřít všechna letiště a zakázal vstup na území všem cizincům. Dále probíhala vládní sledování "rizikových občanů" s příznaky podobnými covidu, dovážené zboží bylo umístěno do karantény a v únoru 2020 byla zavedena povinná ochrana obličeje. Jihokorejská média tvrdila, že nákaza se rozšířila na území jejich souseda, avšak dle oficiálního stanoviska severokorejských funkcionářů v únoru "zatím nebyl potvrzen žádný případ nového koronaviru".

12. května 2022 se věci začaly měnit. Stát poprvé oznámil přítomnost covidu-19 na území a dle čísel, která se dostala do západních médií, to vypadá, že přítomnost tohoto onemocnění byla velice dlouho utajována. Podle situačních zpráv kanceláře Světové zdravotnické organizace pro jihovýchodní Asii testuje Severní Korea každý týden přibližně 1 500 lidí na covid-19, což by znamenalo, že nárůst nakažených těchto rozměrů by byl neměřitelný.

Stanice NK News informovala, že celá země byla dva dny předtím uzavřena a lidé musí zůstat ve svých domovech. Jedná se patrně o jednu z největších krizí, které musela tato země přetrpět. Zdravotníkům chybí potřebné vybavení k efektivní léčbě, jako například kapačky, ventilátory, osobní ochranné prostředky a antibiotika.

Bylo zjištěno, že "horečka" se začala šířit od konce dubna 2022, přičemž centrem šíření je Pchjongjang. Severokorejská vláda dokonce ustoupila od své původní myšlenky samostatnosti v otázce covidu-19 a urgentně prosí ostatní státy o humanitární pomoc. Státní televize v poslední době velmi často vysílá záběry na Kima, jak kontroluje velitelská centra a lékárny - možná proto, aby ukázala, že má situaci pod kontrolou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram