Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V rámci ocenění České hlavičky byla poprvé udělena cena Univerzity Karlovy INTENTIO

15. 11. 2022 - Vincenc Novák

V sobotu 12. listopadu se konal již 16. ročník udílení prestižního ocenění České hlavičky. Vůbec poprvé byla v rámci projektu udělena také cena INTENTIO vyzdvihující výjimečné mladé lidi za jejich přispění k udržitelnému rozvoji.

Ocenění České hlavičky, které se předává každoročně již od roku 2007, spadá pod mateřský projekt Česká hlava. Jeho úkolem je popularizace vědy v České republice. České hlavičky se zaměřují na podporu studentů, kteří jsou nadáni v technických či přírodovědných oborech. Cílem projektu je také zvýšit zájem mladých lidí o studium těchto oborů na středních školách.

Nová cena INTENTIO je udělována za odborné práce a projekty, které přispívají k rozvoji udržitelné existence společnosti I jedince. Jejich cílem je mimo jiné ohleduplnější využívání přírodních zdrojů, udržitelnost měst a obcí či rovné příležitosti.

Vítězem historicky prvního ročníku ceny INTENTIO se stal Jiří Mošner a spol. z VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou. Jejich Projekt mobilita - Elektrický pohon invalidního vozíku měl za úkol navrhnout, spočítat a zkonstruovat přídavný elektrický pohon k invalidnímu vozíku bývalého studenta žďárské školy.

Při práci na projektu spojili síly studenti ze dvou oborů - Jiří Mošner a Matěj Pelikán z oboru Strojírenství a Jan Karásek a Petr Staněk z oboru Elektrotechnika. Odborný dohled pak zajišťovali Ing. Martin Ťupa a Aleš Gregor. Cílem týmu bylo sestavit plně funkční a odnímatelný přídavný elektrický pohon k invalidnímu vozíku.

„Jedním z milých a současně velmi důležitých poslání Univerzity Karlovy je podporovat mladou generaci v zodpovědném chování vůči svému okolí i celé společnosti. Cena INTENTIO v rámci Českých hlaviček vznikla právě za tímto účelem a věřím, že tento první ročník ukázal směr dalším talentovaným lidem, kterým není lhostejné naše okolí ani naše budoucnost,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele ybernardi ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram