Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V pražském CAMPu právě probíhá výstava představující nový Metropolitní plán

12. 05. 2022 - Vincenc Novák

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) nedaleko Palackého náměstí se mohou návštěvníci až do 30. června seznámit s novým pražským Metropolitním plánem. Co to vlastně je a proč ho Praha potřebuje?

Důvodem potřeby nového plánu pro rozvoj města je zastaralost stávajícího dokumentu, kterým se Praha řídí - územního plánu. Hlavní město se v současné době rozvíjí již pouze v územích, ve kterých došlo ke změně plánu, nehledě na to, že provoz toho stávajícího stojí neuvěřitelné peníze. Proto potřebuje nový komplexní dokument, který udá městu směr, jímž se bude dále ubírat.
Metropolitní plán vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR) a byl poprvé představen již v roce 2018 během jednání, v jehož rámci měla veřejnost možnost podávat připomínky, které byly vyhodnoceny a zapracovány do současné verze dokumentu. V této fázi může k podobě plánu podat svůj podnět kdokoli, a to prostřednictvím online aplikace či Portálu Pražana.
Cílem nového plánu je zdravý a udržitelný rozvoj města. Věnuje se mimo jiné také ochraně sídlištní zeleně, kterou současný plán již nechrání, ochraně charakteru a jedinečnosti jednotlivých čtvrtí či novým parkům. U nich posiluje jejich nezastavitelnost a navrhuje také mnoho parků nových.

Novinkou je regulace panoramat a ochrana horizontů, která hlavnímu městu dosud chybí. Podle náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka je hlavním úkolem nového plánu “nerozpínání do krajiny a stanovení jasné hranice města”. Mimo jiné plán upravuje také lepší využívání brownfieldů či dostupnost bydlení.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba je cesta, kterou se město při představování plánu vydává, naprosto unikátní, neboť do celého procesu zapojuje veřejnost, a to velmi pohodlnou cestou. Mimo to se hlavní město rozhodlo vyjít vstříc jednotlivým městským částem a spolkům.

Výstavu je možné navštívit v obou sálech CAMPu. Pod vedením kurátora architekta Martina Hejla ze studia Loom on the Moon se lze seznámit s tématy, jako je dostupné bydlení, klimatické změny, vybavenost Prahy či veřejná prostranství.
Zdroj informací: https://metropolitniplan.praha.eu/jnp/cz/aktuality- to_je_plan_nova_vystava_predstavi.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram