Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Praze vznikne nový most přes Vltavu. Odhadovaná cena stavby se blíží miliardě

10. 11. 2021 - Daniel Kapek

Dvorecký most překlene Vltavu mezi Podolím a Zlíchovem. Hlavní město by se do tří let mělo chlubit novým mostem přes řeku Vltavu. Téměř 400 metrů dlouhý most vyústí na východním břehu nedaleko Jeremenkovy ulice, na západním břehu nedaleko zastávky Lihovar. Zastávka Lihovar získala během loňské rekonstrukce Nádražní ulice novou podobu a je na napojení tratě od nového mostu připravena.

„Myšlenkou propojení zlíchovského a podolského nábřeží novým mostem se pražští politici zabývají už od roku 2003. Jsem hrdý na to, že za působení současné koalice začíná tato vize dostávat konkrétní obrysy. Jedná se totiž o strategickou dopravní stavbu, která výrazně odlehčí pražské hromadné dopravě, a přínosem bude i pro cyklisty a pěší. Stavět by se mělo začít už příští rok,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. 

Most bez kolon

Podle předpokladů by most měl ulevit individuální dopravě na Barrandovském mostě. Díky změně územního plánu z roku 2014 bude dvorecký most sloužit pouze MHD, chodcům a cyklistům. Autobusové linky, které v současnosti vedou přes most Barrandovský budou odkloněny přes most Dvorecký.

V případě potřeby zde projedou i vozidla IZS.

Tendr na výstavbu je již vypsán

Nabídky pro výstavbu jsou očekávány do 19. listopadu. Magistrát hlavního města plánuje, že na začátku příštího roku budou obstarána potřebná stavební povolení a bude znám zhotovitel stavby. Odhadovaná doba následné výstavby je 30 měsíců.

Pomoc Barrandovskému mostu

Vedení města se rozhodlo koordinovat stavbu Dvoreckého mostu s rekonstrukcí Barrandovského mostu, který je ve špatném stavu. Rekonstrukce nejvytíženějšího pražského mostu je rozložena do etap tak, aby mohly být na nový most plynule odkloněny autobusové linky v současnosti využívající Barrandovský most.

Zdroj fotografie: Vizualizace Dvoreckého mostu – Magistrát Hlavního města Prahy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram