Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Praze vznikne nové nádraží. V souvislosti s ním bude obnovena tramvajová smyčka Zahradní Město

09. 08. 2021 - Daniel Kapek

Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha Hlavní nádraží neboli modernizace části čtvrtého tranzitního železničního koridoru, přinese hlavnímu městu nespočet výhod. Mimo zvýšení traťové rychlosti a s tím spojenou kratší jízdní dobou i vyšší kapacitu tratě. Součástí modernizace je výstavba dvou nových nádraží. Praha Zahradní Město a Praha Eden. Současně zanikla původní zastávka na trati – stanice Praha Strašnice – zastávka. Pro mnoho Pražanů, cestujících do centra města za prací nebo studiem, se tak cesta usnadní.

Zatímco stanice Eden byla uvedena do provozu společně s novým jízdním řádem 13. prosince minulého roku, stanice Zahradní Město na své otevření stále čeká. Stanice byla již v září 2020 uvedena v návrhu jízdního řádu pro období od prosince 2020 s poznámkou „zastávka otevřena ode dne vyhlášení.“ Jinými slovy ve stanici začnou vlaky stavět ihned, nikoliv až s příchodem nového grafikonu.

Stavba začala s dvouletým zpožděním kvůli stížnosti společnosti Eurovia, započata byla tedy až v roce 2018. Po stažení žaloby se do stavby pustily společnosti Metrostav, Swietelsky Rail a SMP. Předpokládaný termín dokončení je září 2021.

Již nyní se dá očekávat, že se stavbu nepodaří dokončit včas. Stavba byla zpožděna zhruba měsíc, kvůli rekonstrukci ulice Jabloňové. Místní tuto rekonstrukci nepřijali s nadšením. Ulicí Jabloňovou jsou odkloněny dvě autobusové linky, proto nemohlo dojít k uzavření podjezdu v ulici Průběžné, nad kterým se stavba nachází.

Trvalé změny v dopravě

S otevřením nového nádraží je spojeno spoustu změn ve veřejné dopravě. Všechny linky městské hromadné dopravy, které jsou vedeny podjezdem Průběžná, budou stavět v novém přestupním terminálu v již zmíněném podjezdu. Ten cestujícím přinese pohodlný přestup mezi vlaky a MHD.

Pro tramvajové linky 22, 26, 97 a 99 zanikne zastávka Na Padesátém. Pro autobusy bude sloužit i nadále. Jako náhrada za zrušenou zastávku budou sloužit zastávka Dubečská, která je vzdálena necelých dvě stě metrů a nový terminál Nádraží Zahradní Město.

Kromě zastávkových vlaků linky S9 zde budou stavět dálkové vlaky namísto nádraží Vršovice, kde staví dnes. Výhledově se počítá i s městskou linkou S61 (Praha-Běchovice – Praha-Zahradní Město – Praha-Smíchov), která by měla vyjet v roce 2024. Ve vzdálenějším výhledu se uvažuje i o lince S71 (Praha-Radotín – Praha-Kačerov – Praha-Běchovice).

Pro tyto linky by mělo vzniknout další nádraží „Depo Hostivař.“ Bude to přestupní bod mezi těmito linkami, linkou S49 (Roztoky-Hostivař), metrem na trase A a autobusy.

V současné době hlavní město připravuje výběrové řízení na provoz linek S49 a S61 s podmínkou provozování nových nízkopodlažních elektrických jednotek s kapacitou cca 240 cestujících po dobu 15 let.

 S přípravou nových městských linek se uvažuje i nad dalšími zastávkami, např. Braník-Ve Studeném, Spořilov, Michle, Depo Hostivař, Jahodnice či Hostavice.

Zdroj fotografií: pid.cz, prazsketramvaje.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram