Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Praze se po téměř 15 letech otevřela nová galerie

11. 03. 2022 - Vincenc Novák

Na Malé straně na Klárově se 22. února otevřela nová galerie s názvem Kunsthalle Praha. Sídlí v budově bývalé trafostanice a stane se místem pro umění všeho druhu. Budova, která se nachází nedaleko stanice metra Malostranská, byla postavena již v roce 1934. Architekty byli Vilém Kvasnička a Jan Mayer. Po svém dokončení nesla název Zengerova trafostanice s odkazem na propagátora meteorologie a fyzika Václava Karla Zengera. Rekonstrukce budovy byla velice nákladná, neboť původně sloužila pro úplně jiné potřeby.

Postupem času však budova přestala sloužit původnímu účelu a stala se nevyužívanou. Pro její další využití byla nutná rekonstrukce. V roce 2015 objekt koupila nadace The Pudil Family a rozhodla se zde vybudovat kulturní instituci.

Architektonický návrh vypracovalo studio Schindler Seko. Rekonstrukce trvala celkově šest let a zůstala při ní zachována vnější podoba budovy, tedy obvodové zdivo a rohová část budovy. Uvnitř objektu se nachází tři výstavní prostory, obchod či bistro. Návštěvníkům se nabízí také terasa, ze které je možné spatřit Pražský hrad či Petřín. Celkově prostory zabírají 5687 metrů čtverečních.

Nová galerie je unikátní ještě něčím jiným. Vznikla totiž čistě ze soukromých peněz. Rekonstrukce i s nákupem vyšly celkem na 800 milionů korun a rozpočet je odhadován na 60 až 100 milionů korun ročně, což je mnohem více než např. Museum Kampa (30 až 40 milionů) či Centrum současného umění DOX (52 milionů).

Podnikatel Petr Pudil, jenž stojí za stejnojmennou nadací, říká, že provoz bude financován pouze z nadace, vstupného, členských příspěvků, gastra či z pronájmů. Z veřejných rozpočtů nehodlá dostávat ani korunu.

První výstavou, jenž můžou návštěvníci nové galerie navštívit, je výstava s názvem Kinetismus. Je zaměřena na projevy elektřiny v umění ve 20 století. Vystavené práce pocházejí z více než šedesáti sbírek, mezi něž patří britská Tate či francouzské Centre Pompidou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram