Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Česku vznikne první vzdělávací institut zaměřený na psychedelika

21. 11. 2022 - jan.sercl

Již dříve se uskutečnily četné pokusy o osvětu problematiky psychedelických látek, zejména formou globálních fór. Nyní je na obzoru vznik nového vzdělávacího institutu. Projekt bude zaštiťovat organizace Beyond Psychedelics, přičemž se bude jednat o první školu svého druhu v České republice.

Mezi dostupné programy se bude řadit kurz psychedelického minima, který si klade za cíl obeznámit veřejnost s širokým spektrem problematiky psychedelik a rozšířených stavů vědomí od historie až po současné a budoucí trendy. Náplní kurzu jsou také podrobné informace o psychedelikách jakožto nástroji ke zlepšení duševního zdraví, případně jako rekreační látky.

Další z nabízených aktivit jsou tzv. skupiny psychedelické interakce, jejichž cílem je otevřít a poskytnout prostor pro sdílení a zpracování svého prožitku. Má nabízet informovanou podporu a profesionální péči k bezpečné re-integraci mysli, těla i ducha. Správným náhledem na onu zkušenost bude snazší maximalizovat její přínosy a snížit potenciální negativní dopady.

Hlavní osobou za tímto uskupením je Rita Kočárová, zakladatelka a ředitelka Beyond Psychedelics. Je mimo jiné hlavní řešitelkou celonárodní studie mapující užívání psychedelik v České republice (Národní psychedelický výzkum) s cílem vývoje návrhu systému služeb pro uživatele psychedelik. Pro Magazín Legalizace se vyjádřila ohledně toho, co považuje za systémový problém s výzkumem těchto látek:

Největší problém je podle mého názoru obecně ten náš přístup v oblasti drogové politiky, kdy v podstatě platí, že tyto látky jsou zakázané a nemají se užívat. Tím je v zásadě znemožněno, aby zájemce o užití těchto látek mohl touto zkušeností projít v legálním a bezpečném prostředí. Terapeutickým využitím psychedelik se v klinickém výzkumu dlouho nikdo nezabýval, několik desetiletí v té oblasti byla jakási výzkumná paralýza. Velmi pravděpodobně to bylo způsobeno i tím, že ty substance byly umístěné na seznamy zakázaných látek. Takže to
byla dlouhá cesta těch prvních průkopníků kolem začátku tisíciletí, kteří vytrvali a opakovaně žádali etické komise a regulační orgány, než si prosadili první klinické studie. Ty už přinesly řadu slibných výsledků ukazujících na potenciál psychedelik v léčbě řady duševních obtíží, například depresivních či úzkostných onemocnění nebo závislostí
."

Největší problém je podle mého názoru obecně ten náš přístup v oblasti drogové politiky, kdy v podstatě platí, že tyto látky jsou zakázané a nemají se užívat. Tím je v zásadě znemožněno, aby zájemce o užití těchto látek mohl touto zkušeností projít v legálním a bezpečném prostředí. Terapeutickým využitím psychedelik se v klinickém výzkumu dlouho nikdo nezabýval, několik desetiletí v té oblasti byla jakási výzkumná paralýza. Velmi pravděpodobně to bylo způsobeno i tím, že ty substance byly umístěné na seznamy zakázaných látek. Takže to byla dlouhá cesta těch prvních průkopníků kolem začátku tisíciletí, kteří vytrvali a opakovaně žádali etické komise a regulační orgány, než si prosadili první klinické studie. Ty už přinesly řadu slibných výsledků ukazujících na potenciál psychedelik v léčbě řady duševních obtíží, například depresivních či úzkostných onemocnění nebo závislostí."

Podpora psychedelik ve veřejném mínění Česku jednoznačně stoupá, v následujících letech bychom se teoreticky mohli dočkat dekriminalizace či kompletní legalizace. Již dnes se řeší legalizace marihuany pro rekreační účely, což by mohl být důležitý krok pro změnu veřejného mínění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram