Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tip na výstavu: Josef Pleskot - Města

23. 11. 2022 - Vincenc Novák

Praha, Ostrava-Vítkovice a Litomyšl. Tyto tři česká města, jež jsou od sebe poměrně vzdálená, mají jedno společné. Jedná se o místa, na která se ve své tvorbě nejvíce soustředí jeden z nejvýznamnějších českých architektů - Josef Pleskot.

V Museu Kampa se od 5.11. do 12.2. koná výstava zaměřená na Pleskotovo dílo. Výstava nepředstavuje veřejnosti pouze samotné projekty, ale ukazuje práci architektova ateliéru v širších souvislostech. Cílem výstavy je také přispět k odpovědi na otázku společenské role architektury. Akci doprovodí bohatý program.

Co se týče Ostravy, zřejmě nejznámějším Pleskotovým dílem je přeměna bývalého průmyslového areálu v Dolní oblasti Vítkovice, kde na návštěvníka dýchne silně industriální atmosféra. Z místa, které bylo v minulosti spojeno s těžkým průmyslem, se stalo kulturní a společenské centrum třetího největšího českého města. Návštěvníci si mohou kupř. posedět v kavárně ve vyhlídkové věži Bolt Tower či se pokochat výhledem na Ostravu z bývalé vysoké pece. Výstava mimo jiné představí také plánovanou čtvrť Městopark, která společně s novým obytným souborem propojí historické centrum města s vítkovickým areálem.

V Praze se Josef Pleskot do historie architektury zapsal proměnou Jeleního příkopu a vytvořením nového průchodu valem Prašného mostu. V Radlicích je zase autorem centrály ČSOB, která se vyznačuje množstvím zeleně. V centru Prahy je jeho dílem rekonstrukce dominikánského kláštera při kostele sv. Jiljí na Starém městě. Z budoucích projektů můžeme jmenovat nový obytný soubor na Kavčích horách.

V Litomyšli se Pleskot zasadil o úpravy a zásahy, které mají především zdůraznit architektonické a urbanistické kvality tohoto historického města. Jedná se o rekonstrukci zámeckého pivovaru, regionálního muzea či celého zámeckého předprostoru, který nese jméno prvního českého prezidenta Václava Havla.

Josef Pleskot je jedním z nejuznávanějších architektů své generace a v prosinci oslaví své 70. narozeniny. Výstava je kurátorsky připravena architektem Norbertem Schmidtem z Pleskotova AP ateliéru a šéfkurátorem Musea Kampa Janem Skřivánkem.

Zdroj obrázku: Museum Kampa - https://www.museumkampa.cz/vystava/josef-pleskot-mesta/#

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram