Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Švýcarsko zlegalizovalo hi-tech kapsli sloužící pro asistovanou sebevraždu

21. 12. 2021 - Patrik Vodrážka

Zní to jako z nějakého sci-fi filmu, je to ovšem realitou. Kabinu, která má sloužit pro asistovanou sebevraždu, začnou používat ve Švýcarsku již v roce 2022. Jmenuje se Sarco a je vytištěna na 3D tiskárně. Pro ukončení života používá dusík.

Kapsle má být, podle vynálezce Philipa Nitschkeho, aktivována zevnitř osobou, která si přeje zemřít. Výhodou je přitom to, že kapsle může být umístěna kamkoliv, například na oblíbené místo v přírodě, domů či do prostor, které jsou pro asistovanou sebevraždu určeny.

„Kapsle je umístěna na zařízení, které zaplaví vnitřek dusíkem, čímž se rychle sníží hladina kyslíku z 21 procent na jedno procento, a to během zhruba 30 sekund,“ uvedl Nitschke. „Osoba se může cítit trochu dezorientovaná a může pociťovat mírnou euforii, než ztratí vědomí. Smrt nastává v důsledku hypoxie a hypokapnie, tedy nedostatku kyslíku, respektive oxidu uhličitého. Nedochází k žádné panice ani pocitu dušení.“ Nitschke také dodal, že smrt v takovém prostředí obvykle nastává po pěti až deseti minutách bezvědomí.

Prozatím postrádá ještě kameru nezbytnou pro komunikaci a zaznamenávání informovaného souhlasu. Společnost Exit International, která dělá tyto kapsle, chce vyvinout způsob, jak by celý proces mohl probíhat bez požadavku na přítomnost lékaře při psychiatrickém vyšetření. Chtějí vyvinout screeningový systém s umělou inteligencí, který by vyhodnotil duševní způsobilost osoby.

Není překvapením, že Sarco vyvolává velmi rozporuplné reakce a kritici tvrdí, že je v rozporu s lékařskou etikou. Podle švýcarských médií má však výrobce zákonné povolení pro jeho používání.

Zdroj: Exit International

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram