Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Střední školy musely povolat více personálu pro zajištění hladkého chodu přijímaček

29. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Už v příštím týdnu čekají žáky pátých, sedmých a devátých tříd jednotné přijímací zkoušky od Cermatu na gymnázia a střední školy. Přijímačky se uskuteční ve dnech 3. a 4. května na čtyřleté obory středních škol a 5. a 6. května na víceletá gymnázia. Ministerstvo školství rozeslalo v první polovině dubna školám manuál k organizaci letošních přijímacích zkoušek. Jednou z věcí, které musí střední školy zajistit před konáním zkoušek, je dostatek dezinfekce a personálu, který bude kontrolovat, zda mají studenti potvrzení o negativním testu na koronavirus. Musí mít také po celou dobu zkoušek roušku nebo respirátor.

Výsledek antigenního testu na koronavirus nesmí být starší než sedm dní. Žáci jej mohou absolvovat ve své kmenové škole, která jim předá zprávu o výsledku. Tím se následně musí prokázat pracovníkům školy, společně s průkazem s fotografií. To s sebou přináší problém, že školy musí zajistit větší množství dozorujících osob než v předchozích letech.

„Musíme zejména regulovat vstup do budovy školy. Zde je zapotřebí mnohem více personálu než v uplynulých letech. Před budovou školy budou dva pracovníci, kteří budou dohlížet na to, aby pokud možno dodržovali rodiče i žáci rozestupy, zároveň je budou vyzývat, aby si připravili doklad o provedeném testu či jiný nahrazující doklad. Ihned za vstupem budou další dva pracovníci, kteří budou doklady kontrolovat, dále další dva, kteří budou uchazeče posílat na správnou stranu budovy školy podle učebny,“ říká Renata Schejbalová, ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií. Na její školu se v letošním roce hlásí 238 dětí na čtyřletý obor, 443 na šestileté gymnázium a 464 žáků na osmiletý obor.

V jednotlivých učebnách smí být při přijímačkách maximálně dvacet osob. Zaměstnanci škol, kde se budou přijímací zkoušky konat, by podle instrukcí ministerstva měli zajistit také časté větrání, dostatek dezinfekce a ideálně i dodržování doporučených rozestupů 1,5 metru mezi jednotlivými osobami.

Problém s organizací testování na základních školách podle viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol a ředitele Základní školy K. V. Raise Lázně Bělohrad Jaroslava Jiráska nenastal.

„Školy pro deváťáky testy mají, mají i předepsaný formulář pro potvrzení a jejich povinností je oznámit žákům devátého ročníku termíny, kdy se mohou přijít do základní školy otestovat,“ uvedl Jirásko.

Test můžou děti absolvovat  také v registrovaném odběrovém místě, ze kterého přinesou doklad o negativním výsledku testu vydaný poskytovatelem zdravotnických služeb. Potvrzení o negativním testu mohou žáci nahradit také potvrzením hygienické stanice nebo praktického lékaře o prodělané nemoci v posledních 90 dnech. Pokud by některému z žáků vyšel pozitivní antigenní test a přesnější PCR test nákazu koronavirem prokázal, budou moct do tří dnů požádat o konání zkoušky v náhradním termínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram