Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ministerstvo školství zvažuje navyšování kapacit víceletých gymnázií v Praze

12. 06. 2024 - Šimon Hauser

Ministerstvo školství zvažuje případné navyšování kapacit víceletých gymnázií v Praze až po vyhodnocení přijímacích zkoušek na střední školy. Informovala o tom Česká tisková kancelář (ČTK) s odvoláním na mluvčí MŠMT Terezu Fojtovou. Tento krok následuje po představení Dlouhodobého plánu rozvoje školství do roku 2028 pražským magistrátem v pondělí.

Podle plánu by se měl počet míst na víceletých gymnáziích v Praze zvýšit. Aktuální záměr MŠMT do roku 2027 však navyšování kapacit neumožňuje.

Důvodem plánovaného navyšování je podle radního pro školství Antonína Klecandy /STAN/ fakt, že na pražská gymnázia se hlásí i děti z jiných krajů a současné kapacity nejsou dostačující. V prvním kole přijímacích zkoušek letos se podle údajů ministerstva na šestiletá gymnázia v Praze přihlásilo 2529 uchazečů s trvalým bydlištěm v Praze, z nichž bylo přijato 356. Na osmiletá gymnázia to bylo 4168 žadatelů a 1018 z nich bylo přijato.

Podle dat ministerstva nabízela osmiletá gymnázia v Praze v prvním kole přijímacích zkoušek 1772 míst, zatímco se přihlásilo celkem 5069 uchazečů s nejvyšší prioritou, což znamenalo převis poptávky 3297 uchazečů. Pro šestiletá gymnázia byla nabízená kapacita 664 míst, avšak přihlášku s nejvyšší prioritou podalo 3433 uchazečů, což představovalo převis 2769 přihlášených.

Podle Fojtové však nový plán Pražského magistrátu není v souladu se současnými záměry ministerstva. "Platný Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy 2023 - 2027, schválený touto vládou, navyšovaní kapacit víceletých gymnázií neumožňuje," uvedla.

Odlišný bodový práh

Klecanda také upozornil na to, že žáci v Praze s nižším bodovým ziskem nebyli přijati, zatímco v jiných krajích byl požadovaný minimální bodový zisk nižší. Minimální bodový zisk u jednotných přijímacích zkoušek na šestiletém studiu v Praze byl podle statistik ministerstva 44 bodů, na osmiletém 47, což bylo vyšší než v ostatních krajích.

Zatímco na osmiletých gymnáziích bylo v Praze přijato 76,5 procent uchazečů s trvalým bydlištěm v Praze, na šestiletých to bylo 14,1 procenta. Neúspěšných uchazečů se letos nedostalo na asi 53 procent osmiletých a 68 procent šestiletých gymnázií v Česku.

Střední školy v Praze jsou zřizovány magistrátem, který má také na starosti vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy. Základní a mateřské školy spadají pod městské části. První kolo přijímacích zkoušek se konalo v dubnu a výsledky druhého kola budou k dispozici 21. června.

Zdroj: České noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram