Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Strategie řešení přijímačkového testu

24. 11. 2020 - Pražský inovační institut

Stačí ke zvládnutí přijímaček pouze znalosti?

Odpovědí na tuto otázku je „ne“. Ke zvládnutí testu nestačí pouze dokonalé znalosti zkoušené látky. Rozhoduje také rychlá orientace v testu a vhodná strategie řešení, která vám může získat i několik bodů navíc. Zjistěte si předem, jak test vypadá, a promyslete si řešení jednotlivých typů úloh, abyste u přijímaček neztráceli drahocenný čas.

V jakém pořadí úlohy řešit?

Úlohy jsou v testu z matematiky řazeny podle typu látky, v testu z českého jazyka jsou víceméně na přeskáčku. Ani v jednom testu ale nejsou řazeny podle obtížnosti nebo doby potřebné na vyřešení. Nemá smysl tedy nějak přeskakovat – začněte řešit od začátku, ať na nějakou úlohu nezapomenete.

Co když neznám odpověď?

Pokud vás do několika vteřin od přečtení zadání vůbec nenapadá, jak úlohu řešit, máte dvě možnosti – můžete ji přeskočit a vrátit se k ní nakonec (v tomto případě si ji v testu nějak výrazně označte), nebo rovnou hádat. Za chybnou odpověď nelze získat záporný počet bodů, proto se hádání téměř vždy vyplatí.

Uzavřené úlohy – hádat odpověď?

U uzavřených úloh je řešení v nějaké podobě již nabídnuté – stačí pouze vybrat, přiřadit, seřadit apod. U tohoto typu úloh se vyplatí hádat vždy, i když vůbec nevíte. Vždy je ale lepší před hádáním vyloučit možnosti, které se vám zdají chybné nebo nepravděpodobné. Zvýšíte tím šance na správné uhodnutí.

Otevřené úlohy – hádat odpověď?

U otevřených úloh musíte odpověď vymyslet a napsat, případně narýsovat. Hádání je zde o dost komplikovanější a rozhodující je, zda je u úlohy uvedeno u bodového hodnocení „max.“, nebo ne:

Typ „max. ? bodů“ – hádejte, pouze pokud vůbec neznáte správnou odpověď. Pokud znáte alespoň část odpovědi, zbytek už nehádejte. V tomto typu úloh se boduje i částečně správná odpověď. Naopak chybná část se penalizuje.

Typ „? bodů“ – vždy hádejte, částečně správná odpověď se neuznává (nemáte co ztratit).

Přijde vám to složité? Je to složité. Nechcete-li si to pamatovat, zapamatujte si pouze následující:
  • vůbec neznám odpověď = hádám, pokud mám čas (není potřeba hádat za každou cenu, pravděpodobnost, že se trefíte, je stejně mizivá)
  • znám odpověď jen zčásti = napíšu to, co vím, zbytek nehádám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram