Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Společnost Meta dočasně povoluje výhružky smrtí vůči Putinovi a Lukašenkovi

16. 03. 2022 - jan.sercl

Meta Platforms, pod kterou spadají např. sociální sítě Facebook, Instagram, Whatsapp atd. prohlásila, že ve vybraných zemích nebudou penalizovat uživatele, kteří budou vyhrožovat smrtí ruským vojákům, Vladimíru Putinovi a Alexandru Lukašenkovi. Rovněž bude povoleno vůči těmto lidem vyzývat k násilí.

"V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně povolili formy politického projevu, které by za normálních okolností porušovaly naše pravidla, jako jsou násilné projevy, například 'smrt ruským okupantům'. Stále však nepovolujeme věrohodné výzvy k násilí vůči ruským civilistům," uvedl v prohlášení mluvčí společnosti Meta.

Rusko se vůči těmto opatřením tvrdě ohradilo a bez prodlení s platformou zahájilo trestní řízení. Prohlásilo, že Meta by měla být označena za "extrémistickou organizaci" a v následujících dnech budou činit kroky, které povedou k omezení působnosti sociálních sítí spadajících pod tuto společnost. Facebook je na ruském území již od 4. března zablokován, přičemž 14. března bude velmi pravděpodobně zablokován také Instagram.

Tímto Rusko mimo jiné uškodí své ekonomické situaci, jelikož na Instagramu je obrovské množství velkých ruských tvůrců, kteří tímto přijdou o možnost komunikovat se svým publikem a zároveň o možnost výdělku. Rusové mají možnost tyto zákazy obejít pomocí VPN, ale pouze do určité míry. Od 24. února došlo v Rusku podle údajů společnosti SensorTower zpracovaných pro CNBC k 1500% nárůstu počtu stažení deseti nejprodávanějších aplikací VPN v obchodech App Store a Google Play ve srovnání s předchozím 13denním obdobím.

Je velmi pravděpodobné, že lidé, kteří se přes zákaz budou na platformy přihlašovat, budou perzekuováni. Rusko se takto chce kompletně odstřihnout od jakýchkoliv vnějších informačních zdrojů, čímž umocní sílu propagandy Vladimíra Putina a Kremlu. Mezi další podobná opatření se řadí zatýkání Rusů, kteří odmítají o válce hovořit jako o "speciální vojenské operaci".

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram