Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Soutěž na novou podobu Florence má své vítěze. Přestavbu území navrhnou čeští architekti.

09. 12. 2021 - Vincenc Novák

Co si představíme pod názvem Florenc? Spoustě z nás se vybaví špinavé okolí stanice metra, pochybné existence obtěžující kolemjdoucí, ale i dálnice, která protíná centrum města. Toto místo, které je pro mnoho příchozích vstupní branou do Prahy, již za pár let nebude dělat našemu hlavnímu městu ostudu. Hlavní město Praha letos za podpory Institutu plánování a rozvoje (IPR) vyhlásilo urbanistickou soutěž, ve které měli účastníci za úkol vytvořit plán rozvoje pro toto území, jenž se má kompletně změnit a zklidnit.

V budoucnu se už nemá jednat o pouhý přestupní bod, ze kterého se budou lidé snažit co nejrychleji “utéct”, ale o místo, které bude žít. Úkolem soutěžících bylo do svých návrhů také zakomponovat již schválené projekty, mezi které patří např. rekonstrukce ulice Na Poříčí, modernizace Masarykova nádraží či kancelářské budovy od světoznámého architektonického studia Zaha Hadid Architects.

Do soutěže, která nesla název Florenc21, se přihlásilo mnoho soutěžních týmů, jenž bojovaly o přízeň mezinárodní poroty. Vítěz byl vyhlášen ve středu 1. prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a stal se jím česko-britský tým vytvořený ze studií UNIT architekti, A69 - architekti a firmy Marko and Placemakers.

Vítězný návrh řeší kromě území samotné Florence i přilehlou oblast Těšnova, která se nachází v neutěšeném stavu. Na místě dnešního špatně řešeného území vznikne úplně nová čtvrť. Tu bude tvořit množství nových domů a uliček, navazujících na okolní zástavbu. Současné autobusové nádraží, protkané mnoha bariérami a nevzhlednými veřejnými prostranstvími, bude zakomponováno do přízemí či suterénu jedné z budov a projde modernizací.

Společně s novou čtvrtí tu vznikne množství obchodů a kaváren, a dokonce se můžeme těšit i na novou pražskou tržnici. Prostor populárního Manifesto marketu bude zakomponován do nové zástavby.

Otázka budoucnosti území se začala řešit již přibližně před 20 lety. V roce 2013 zde byla vyhlášena stavební uzávěra, podmíněná změnou územního plánu. V minulosti vzniklo několik studií, žádná z nich však nezahrnovala celou oblast.

Autor: Vincent Novák, student Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram