Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Schola Pragensis žije aneb příběh studentů dvou pražských středních škol

13. 11. 2020 - Redakce

Studenti budoucím studentům. Středoškolští studenti dvou pražských
škol připravují pro své budoucí kolegy informační servis v rámci Schola Pragensis on-line. Vedení Prahy projevilo odvahu a svěřilo tento ambiciózní
projekt mladým lidem, poskytuje jim k tomu morální i materiální podporu.

V březnu odchází mnoho studentů z uzavřených škol s tím, že pro ně nastávají „covidové prázdniny“. Minimálně zpočátku tak výluku prezenční výuky chápou, byť jsou později ze svého omylu vyvedeni.

Zcela jiný přístup předvádí parta studentů a absolventů na Smíchovské střední průmyslové škole, ke kterým se záhy přidává skupina studentů ze Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Panské. Jejich každodenní kroky míří do Mediálního studia Mediálního domu Preslova, kde se snaží
poskytovat rady a příklady dobré praxe pro učitele, před nimiž stojí možná největší výzva jejich profesního života. Od osmi do osmi, někdy i déle, natáčejí videa či podcasty, a to vše umisťují na www.ucime.online, který sami naprogramovali a jehož obsah sami naplňují. Tento web se brzy stává hlavním informačním portálem Prahy.

Jejich činnost nezůstává nepovšimnuta, pročež s nimi kromě Prahy začíná spolupracovat i Ministerstvo školství, stávají se mediálním partnerem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, z jejich studia živě vysílá své vzkazy radní Prahy pro školství, ale též třeba své pořady Učitelská platforma.

Absolventi Smíchovské SPŠ ve věku mezi devatenácti a třiadvaceti roky v roli mentorů, studenti ve věku mezi šestnácti až osmnácti roky v roli tvůrců. Tak vypadá zmiňovaný tým. Jejich dobrovolnická činnost je po zásluze oceněna, když je v červenci přijme ministr školství, předá jim čestnou plaketu a přidá své osobní poděkování.

Situace kolem Covid 19 se na podzim opakuje a školy se opět uzavírají, přičemž nikdo přesně neví, jak dlouho tento stav potrvá. Spolu s tím jsou houfně rušeny mnohé akce, festivaly, konference. Tato situace logicky neumožňuje uskutečnit ani 25. ročník tradičního veletrhu pražských středních škol Schola Pragensis prezenční formou. V tu chvíli se vedení pražského středního školství obrací na tuto skupinu absolventů a studentů, a zadává jim velmi ambiciózní úkol. Realizovat Schola Pragensis on-line, umožnit uchazečům o středoškolské studium a jejich rodičům získat potřebné informace. A oni tuto výzvu přijímají, byť sami musí plnit své školní povinnosti a někdy se i připravovat k maturitě, absolventi Smíchovské SPŠ se též sami vzdělávat na vysokých školách a ještě učit na své alma mater. K tomu ještě všichni společně pro Prahu vytvářejí nový web www.prahaskolska.cz, kdy ho nejen programují, ale též budou naplňovat obsahem. Mohou částečně využít i ten, který vytvořili pro portál www.ucime.online, ale s tím si rozhodně nevystačí a tak již vymýšlejí různé pořady, vytvářejí scénáře, píší texty.

Schola Pragensis se ruší, Schola Pragensis on-line žije! Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 26. listopadu 2020 v 10.00 hodin živým přenosem ze studia z reprezentačních prostor primátora Hlavního města Prahy, živý přenos bude pokračovat až do soboty 28. listopadu 2020. Ale ani poté Schola Pragensis on-line neskončí, nýbrž bude pokračovat až do konce února 2021, kdy budou průběžně poskytovány důležité informace, fungovat on-line poradny, organizovány besedy apod.

Ve čtvrtek 26. listopadu 2020 od 10.00 do 12.00 hodin bude živé vysílání zaměřeno primárně na žáky základních škol, kteří uvažují o přechodu na střední školu, případně přecházejí na střední školu, neboť jsou v deváté třídě. Po slavnostním zahájení Schola Pragensis on-line jim budou poskytnuty základní a velmi důležité informace, týkající se přijímacího řízení a také, aby se orientovali v nových stránkách pro vzdělávání www.prahaskolska.eu, kde pro ně budou přichystány prezentace škol, videa, podcasty. V druhé části vysílání jim bude umožněno klást dotazy, na které v živém přenosu dostanou odpovědi. Téhož dne od 16.30 do 18.30 hodin pak bude stejná služba poskytnuta jejich rodičům.

autor: ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram