Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jakou zvolit strategii při podávání přihlášek na SŠ?

13. 11. 2023 - Aneta Havránková

Patří vaše dítě mezi silný populační ročník letošních deváťáků a čekají vás tento rok přijímací zkoušky na střední školy? Nezoufejte! Podle nové vyhlášky si můžete podat tři přihlášky oproti loňským dvěma. Navíc pro vás máme super tip, jaké zvolit strategie při podávání přihlášek tak, abyste byli co nejspokojenější.

Vysněná škola na první místo!

Jelikož má vaše dítě tři volby, tak se nemusíte tolik obávat toho, že by ho vůbec nikam nepřijali. Ba naopak, pokud již máte vybranou vysněnou školu, ale bojíte se, že vás na ni nepřijmou, tak máte o důvod méně. Budete přeci mít ještě další dvě školy v záloze. První přihlášku tak určitě věnujte instituci a oboru, na který nejvíce chcete a nepodceňujte se. To, že se na daný obor v minulém roce hlásilo mnoho lidí určitě neznamená, že to tak bude i tento rok.

Vyrazte na Scholu Pragensis!

Nezapomeňte ani 21. – 23. listopadu navštívit veletrh škol Schola Pragensis, kde se přesvědčíte, zda a proč na vámi vybrané školy chcete či naopak nechcete. S pedagogy a studenty si také budete moci popovídat o přijímacích zkouškách a průběhu výuky. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program a stánky jazykových škol či agentur zprostředkovávajících studijní pobyty v zahraničí.

Máte jasno i s tím, kam podat druhou přihlášku? Neotálejte a jděte do toho. Pokud se jedná o dvě prestižní školy, máte před sebou příležitost zdvojnásobit své ambice a začít se na přijímačky připravovat důkladněji. Vždy je lepší mít vyšší cíle a usilovat o ně, než si nasadit laťku níže jen proto, že si nejste jisti svými schopnostmi. Nakonec, chcete-li strávit následující roky svého života na škole, tak to alespoň bude ta, která vás skutečně baví.

Třetí přihlášku dejte na jistotu

Třetí možnost je pak jakousi pojistkou a zde je tedy lepší zvolit školu, kde máte o něco větší jistotu, že vašeho potomka přijmou. To však neznamená, že by to měla být volba oboru, který vás vůbec nebaví a trápili byste se na něm. I tato třetí možnost by měla být pro vás stále atraktivní a v souladu s vašimi osobními a profesními cíli.

A kde najdete informace o prestiži škol a o tom, kolik lidí se minulý let hlásilo a kolik přijali? Nejpřehledněji to uvádí stránka infoabsolvent.cz po rozkliknutí každé školy. V potaz berte i to, kolik žáků má v plánu daná škola přijmout letos. Není to vždy stejné jako v minulých letech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram