Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Šanghaj vystěhovává obyvatele z bytů kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených

04. 05. 2022 - jan.sercl

Obyvatelé Šanghaje jsou kvůli narůstajícímu počtu nemocných koronavirem přemísťováni do státem řízené centralizované karantény. Kanál BBC byl informován o nových snahách o přesídlení celých komunit v oblastech Šanghaje, protože čínské úřady prosazují extrémní opatření ve snaze zastavit novou vlnu covidu.

Tato opatření vešla v platnost poté, co jsou občané vystaveni již pátému týdnu karantény. Mnozí z nich situaci velmi těžce nesou a přicházejí o práci, přičemž někteří si nemohou dojet nakoupit ani základní potraviny. Vyskytují se zde problémy s přístupem k zásobám potravin a lidé jsou nuceni čekat na vládní dodávky zeleniny, masa a vajec.

Nové karantény jsou umístěny až 160 kilometrů od jejich bydliště a musí se tam přesunout i lidé, kteří mají negativní test. Na nejhůře zamořených místech bude totiž v následujících dnech probíhat dezinfekce bytů, kvůli které se lidé musí dočasně vystěhovat.

Ani po pátém týdnu se však nezdá, že by čínská vláda chtěla nařízení rozvolňovat. Spíše naopak. Stranické noviny People's Daily nechaly na své první stránce otisknout větu "vytrvalost je vítězství", čímž daly velmi jasně najevo, že odklon od původní "bezcovidové strategie" nepřipadá v úvahu. Výsledkem tohoto počínání je 25 milionů obyvatel Šanghaje vězících doma.

Profesor Martin Hibberd z London School of Hygiene and Tropical Medicine se domnívá, že předchozí přístup Šanghaje nebyl vhodný pro variantu Omicron, která je mnohem přenosnější. „Je nepravděpodobné, že by lokální uzavírky komplexů dostatečně omezily sociální interakce při tak velkém množství asymptomatického přenosu," říká.

V tuto chvíli je pro občany jediná možnost, jak se znovu vrátit k normálnímu životu. Oblasti, které během jednoho týdne nezaznamenají žádný nový případ, budou označeny jako "kontrolní", a pokud dosáhnou dvou týdnů bez nových případů, budou dále zařazeny do kategorie "prevence". Lidé v těchto oblastech budou mít mimo jiné větší volnost pohybu. Do těchto kategorií se zatím dostaly pouze dva okresy, což jsou zhruba čtyři miliony obyvatel.

Fotografie od uživatele Edward Eyer ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram