Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rusko začalo šířit dezinformace ohledně biologických zbraní na území Ukrajiny

17. 03. 2022 - jan.sercl

Ruská ministerstva obrany a zahraničí vydala prohlášení, v nichž nepravdivě tvrdí, že Pentagon financuje laboratoře biologických zbraní na Ukrajině. Západní státy tato tvrzení odsoudily a označily za masivní propagandu.

Čínští diplomaté a státní mediální organizace následně tuto konspirační teorii opakovali na tiskových konferencích v Pekingu, v článcích a na oficiálních účtech na sociálních sítích. Dle vyjádření prezidenta Spojených států Joe Bidena si Rusko zajišťuje záminku pro to, aby mohlo "ospravedlnit" užití vlastních biologických zbraní v probíhající válce.

"Nyní, když Rusko učinilo tato nepravdivá tvrzení a Čína tuto propagandu zjevně podpořila, měli bychom se všichni mít na pozoru, zda Rusko nepoužije na Ukrajině chemické nebo biologické zbraně, nebo zda nevytvoří operaci pod falešnou vlajkou," napsala ve středu večer na Twitter tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. "Je to jasný vzorec."

Rusko má s podobnými operacemi dlouholeté zkušenosti. V roce 1980 KGB rozšířila konspiraci o tom, že lidé z amerického výzkumného projektu posílali do Pákistánu "smrtící komáry", kvůli čemuž propukla panika a projekt musel být ukončen. Po rozpadu Sovětského svazu byly tyto informace vyvráceny, ale jakmile se k moci dostal Vladimír Putin, začaly se odehrávat podobné případy. V roce 2015 odvysílal ruský státní zpravodajský kanál Rossija-24 alarmující hodinovou reportáž. Desetitisíce prasat na Ukrajině a v Gruzii umíraly kvůli záhadné nemoci - reportér tvrdil, že na vině jsou biologická výzkumná zařízení v těchto zemích financovaná Spojenými státy.

K situaci se vyjádřil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se stále ukrývá v Kyjevě. "Opravdu mě to znepokojuje, protože jsme byli opakovaně přesvědčováni, že pokud chcete znát plány Ruska, podívejte se na to, z čeho Rusko obviňuje ostatní." Mezi Ruskem a západními zeměmi v tuto chvíli probíhá informační válka, jelikož Putin hořce zjistil, že Ukrajina se svého území jen tak nevzdá, a tak je nucen zkoušet různé podpásové techniky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram