Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rusko pokračuje v blokování, nevynechalo ani Google News

05. 04. 2022 - Patrik Vodrážka

V minulých týdnech Rusko zablokovalo Facebook, Instagram a Twitter. Pokračuje však dále a mezi další zablokovanou službou se nyní řadí i Google News, prostřednictvím kterého mohli tamní obyvatelé získávat informace o dění ve světě.

Zprávy Google fungují na principu neustálého vyhledávání aktuálních článků od tisícovek vydavatelů po celém světě a ty ihned nabízejí uživatelům k přečtení. Témata jsou navíc personalizovaná na základě zájmů konkrétního uživatele. Pro Rusy zajímající se o dění na Ukrajině tak šlo o velmi důležitý informační kanál, ze kterého bylo možné čerpat čerstvé informace.

Zákazem Google News bude tedy řada ruských občanů odstřižena od aktuálních zpráv informujících o dění na Ukrajině. Ruský regulační úřad Roskomnadzor, který službu zakázal, uvedl, že blokace byla provedena z důvodu, že služba Google News „poskytovala přístup k četným publikacím a materiálům obsahujícím neautentické a veřejně důležité informace o průběhu speciální vojenské operace na území Ukrajiny“.

V počátcích ruské invaze na Ukrajinu zrušila společnost Google výplatu reklam z Google AdSense v Rusku, dalo by se tedy říci, že současný krok je ruskou odvetou.

V Rusku již v podstatě neexistují svobodná média, která by publikovala objektivní informace bez státní kontroly. Zablokovaná byla například i ruská televizní stanice Dožď (v překladu „déšť“), která vysílala reportáže proti režimu prezidenta Vladimíra Putina. Kvůli reportážím o ruské invazi na Ukrajině, které neodpovídaly oficiálnímu ruskému narativu, jí Roskomnadzor 1. března zablokoval.

Zdroj fotografie: Google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram