Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rusko ostřelovalo jadernou elektrárnu na Ukrajině

09. 03. 2022 - jan.sercl

V noci 4. března zaútočily ruské jednotky na jadernou elektrárnu v Záporoží. Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, prohlásila, že Rusové "zešíleli" a že jde o "porušení Ženevských konvencí."

Na kamerách byl zachycen moment, kdy přistává světlice v Záporožské jaderné elektrárně během ostřelování v Enerhodaru. K úniku radiace však naštěstí nedošlo, na základě posledních zpráv byl poškozen pouze ochranný kryt na prvním bloku elektrárny, který byl odstavený. Bezpečnostní systémy zůstaly neporušeny.

Ruský ministr obrany uvedl, že šlo o ukrajinskou provokaci a k žádnému útoku z ruské strany nedošlo. Poté zmínil, že elektrárnu mají pod kontrolou ruské jednotky, které mají mít pouze ruční zbraně, toto tvrzení bylo ovšem rychle vyvráceno. Videozáznam z jaderné elektrárny ukázal masivní výbuchy, které ozářily noční oblohu a zvedly kouř.

Vedoucí redaktor NPR (National Public Radio) tvrdí, že "jaderná energie nyní tvoří asi polovinu ukrajinských dodávek energie a tato elektrárna je největší. Je tedy zřejmé, že bude středem ruského zájmu. IAEA (Mezinárodni agentura pro atomovou energii) se obávala, že by se elektrárna mohla stát cílem ruských vojsk a byla v neustálém kontaktu s provozovateli elektrárny."

V případě exploze této elektrárny bychom podle ukrajinského prezidenta Zelenského byli svědky až šestinásobné destrukce v porovnání s výbuchem Černobylské jaderné elektrárny v roce 1986. Pokud by náhodou došlo k výpadku proudu, provozovatelé by měli méně než 24 hodin na to, aby znovu uvedli čerpadla do provozu, než by se radioaktivní palivo roztavilo, řekl časopisu Scientific American Scott Burnell, pracovník pro styk s veřejností z americké jaderné regulační komise.

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram