Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ruská krasobruslařka pokračuje na olympijských hrách i přes pozitivní dopingový test

17. 02. 2022 - jan.sercl

Patnáctileté krasobruslařce Kamile Valijevové dopingové testy odhalily v krvi tři látky na podporu srdeční činnosti. Novinářům bylo řečeno, že pozitivní výsledek mohl pocházet z případu kontaminace léky, které užíval její dědeček.

Dvě z těchto látek, hypoxen a L-karnitin, nejsou zakázány Světovou antidopingovou agenturou (WADA), která reguluje užívání léků v mezinárodním sportu. Valijevová tyto látky uvedla ve formuláři pro dopingovou kontrolu v prosinci 2021, avšak nedávno byla v jejím testovacím vzorku nalezena zakázaná látka trimetazidine, kvůli které měla být původně z olympijských her vyloučena. Stalo se tak den poté, co pomohla ruskému olympijskému výboru (ROC) získat zlatou medaili v týmové soutěži v krasobruslení.

Jelikož je jí pouze 15 let, má tzv. "chráněný status nezletilého", což je v tuto chvíli její záchrana. Valijevová má vysoký potenciál dosáhnout na další medailové příčky, což ostatně potvrdila krátce poté, co jí bylo povoleno znovu nastoupit. V úterý 15. února se vrátila na led a v krátkém programu ženské dvouhry obsadila první místo. Po čtvrtečních volných jízdách se očekává, že soutěž vyhraje.

Její dědeček se do médií nevyjádřil, ale natočil video ze svého auta, ve kterém na kameru ukázal trimetazidine a tvrdil, že si ho v autě nechává pro případ nouze. Matka Valijevové potvrdila, že s ní dědeček trávil čas na trénincích do té doby, než se její matka vrátila z práce. Co se týče hypoxenu, Valijevová ho prý užívá kvůli "srdečním variacím".

Podle Tygarta, výkonného ředitele Antidopingové agentury Spojených států amerických, je L-karnitin povolen, pokud je užíván perorálně, ale je zakázán, pokud je podáván ve velkém množství infuzí nebo intravenózně, protože by mohl poskytnout nespravedlivou výhodu při zvyšování výkonnosti. Není jasné, jakým způsobem Valijevová doplněk užívala, ani jaká byla koncentrace v jejím vzorku.

V tuto chvíli ruská krasobruslařka nemůže získat žádnou medaili, i kdyby vyhrála. Taktéž nemůže medaili získat žádná soutěžící, která s ní bude soupeřit. Olympijští funkcionáři v pondělí uvedli, že hodlají zadržet medaile ve všech disciplínách, v nichž se patnáctiletá krasobruslařka umístí na prvních třech místech, dokud nebude její dopingový případ vyřešen, tedy možná až za několik měsíců.

Fotografie od uživatele Pavel Danilyuk ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram