Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rotterdam částečně demontuje historický most kvůli jachtě Jeffa Bezose

11. 02. 2022 - jan.sercl

Rotterdamští úředníci potvrdili částečnou demontáž historického mostu Koningshaven, který zde stojí již od roku 1927. Děje se tak na přání Jeffa Bezose, známého miliardáře a majitele firmy Amazon, zanedlouho by tudy chtěl projet se svou obrovskou jachtou, kterou pro něj staví Alblasserdamská společnost Oceanco a za stávajících podmínek není její průjezd možný.

Podle nizozemské veřejnoprávní televize Rijnmond byla v roce 2017 dokončena rozsáhlá rekonstrukce mostu, který místní obyvatelé znají jako "De Hef", a představitelé města tehdy slíbili, že už nikdy nebude rozebrán. Úřad starosty zdůraznil ekonomický přínos a pracovní místa, která stavba lodi přinese, ale slíbil, že most bude přestavěn do stávající podoby.

Jachta je 40 metrů vysoká a přes 120 metrů dlouhá, bude mít tři obrovské stěžně a tři paluby. Celková cena se uvádí okolo 400 milionů liber a po dostavení se bude jednat o největší plachetnici na světě. "Je to jediná cesta k moři," řekl agentuře AFP mluvčí rotterdamského starosty ohledně plánované trasy a dodal, že účet za demontáž a provoz zaplatí majitel Amazonu. Mnozí obyvatelé Rotterdamu jsou z tohoto kroku patřičně znepokojeni, někteří dokonce vyhrožují, že budou po projíždějící jachtě házet shnilá vejce. Za tímto účelem již na Facebooku vznikla akce, která má přes 10 tisíc účastníků.

Most je charakteristický svými dvěma věžemi a zeleným odstínem oceli, v roce 1940 byl během bombardování Rotterdamu těžce poškozen nacisty a nyní je oficiálně chráněn jako památka. Od té doby zde byly snahy o jeho zboření, ale místní mají k tomuto místu velice silný vztah a vždy se jim ho podařilo zachovat. Samotný Bezos se k věci nevyjádřil, společnost Oceanco uvedla, že nemůže komentovat své projekty ani klienty "z důvodu ochrany soukromí a přísné důvěrnosti". Blue Origin, společnost poskytující služby v oblasti vesmírných letů, kterou založil Bezos, na žádost o komentář nereagovala.

"Myslím, že je to jeden z mála dalších příkladů toho, že čím víc peněz máte, tím větší máte moc," řekl agentuře Reuters dvacetiletý obyvatel Matthias Van Der Wilt. Pokud město schválí povolení poté, co "Bezos nabídne nějaké pěkné peníze", ukáže to, že úředníci "nemají charakter", dodal.

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram