Nanoelektronika je oborem budoucnosti. Jednou z obrovských překážek nanosvěta je ovšem skutečnost, že nanočástice jsou tak malé, že nedokážou odrazit dostatek světla tak, aby se daly dobře pozorovat. To by ovšem nový objev mohl konečně umožnit.
Výzkumníci z Kalifornské unvierzity v Riverside vytvořili technologii schopnou vtěsnat světlo wolframové lampy do 6nanometrového bodu na konci stříbrného nanodrátku. Co to znamená v praxi? Vědcům to umožňuje pořizování barevných snímků, takže se již nemusí spokojovat pouze s molekulárními vibracemi, ale mají k dispozici reálné snímky.
Vědci upravili stávající přístroj pro měření vibrací tak, aby pomocí něj šlo detekovat signály v celém viditelném spektru. Světlo se pohybuje po kuželovité dráze, takže když hrot nanodrátku projde nad nějakým objektem, systém umí zaznamenat vliv daného předmětu na tvar a barvu paprsku, čímž je možné vytvořit barevné fotografie uhlíkových nanotrubiček, které by jinak byly šedé.
Tento objev v oblasti nanotechnologií bude nejspíše hrát přelomovou roli například při výrobě polovodičů. Může také významně posunout oblast kvantové optiky a dalších vědních oborů.
Tato fotografie pochází od uživatele Pixabay ze služby Pexels