Technologický gigant Facebook, nově přejmenovaný na Meta, začíná další velký soudní spor. Tentokrát se jedná o spor vůči ukrajinskému programátorovi, který měl údajně pomocí sofistikovaných programů ukrást data více než 178 milionů uživatelů sociální sítě Facebook.
Obžalovaný Alexander Solochenko měl údajně využívat funkci automatického importu kontaktů aplikace Messenger pomocí automatizovaného nástroje, který napodoboval zařízení Android. Sbírat data měl mezi lednem 2018 a zářím 2019, dokud Facebook změnou svých systémů možným únikům dat tímto způsobem nezamezil. Na černém trhu měl pak tyto data začít prodávat v prosinci roku 2020. Facebooku se podařilo ho vystopovat prostřednictvím kontaktních obchodních údajů. Uživatelé sociálně sítě ovšem neměli být jediným cílem tohoto hackera, měl prý získat data o klientech jedné z velkých ukrajinských bank. V žalobě společnost Meta (Facebook) žádá zaplacení škody blíže nespecifikované a příkaz, který by v budoucnosti Solochenkovi v podobných činnostech bránil pokračovat.
V historii Facebooku to přitom není jediný incident. Stejnou funkci využili i jiní hackeři, kteří ukradli data více než 533 milionů uživatelů. Co se týče ochrany uživatelských dat je Facebook dlouhodobě kritizován. Jednou z největších kauz je aféra kolem Cambridge Analytica, která měla údajně pomocí dat získaných z Facebooku ovlivňovat volby.
Fotografie pochází od uživatele freestocks.org ze služby Pexels