Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Proč je 3D tiskárna v každé domácnosti budoucností?

12. 01. 2022 - Patrik Vodrážka

Když se řekne 3D tisk, vybaví se každému pravděpodobně jeho využití ve stavebnictví a stavění domů, ve zdravotnictví, výrobě zbraní a mnoha dalších odvětvích. V tomto článku se však zaměříme na to, proč byste si měli pořídit i Vy 3D tiskárnu do vaší domácnosti.

3D tisk, nebo také aditivní výroba, je proces tvorby třídimenzionálních pevných objektů pomocí digitálního souboru vytvořeného programem na počítači. Je to technologie, která vám dává obrovskou svobodu v tom si vytvořit, co právě chcete.

A proč by si měl běžný člověk pořídit takovou věc do domácnosti? Dovolte, abych to ilustroval na reálném příkladu u mě doma. Tam jsme měli kuchyňského robota, který sloužil velice dobře do doby, co se mu ulomila úchytka, která byla pro používání nezbytná. Taková součástka, která se zvlášť nejspíše ani nevyrábí, a pokud ano, ten proces toho, že bychom takovou součástku dlouho a složitě hledali, objednávali a čekali než přijde, většině z nás přijde zkrátka nesmyslný. Vzal jsem proto úchytku, která se rozbila a sedl jsem si k počítači. V programu Inventor jsem tuto součástku byl schopen vytvořit zhruba za půl hodiny a další půl hodiny trvalo tuto součástku vytisknout na tiskárně Prusa i3 MK3S+. Úchytka padla přesně tak, jak měla a již nebránilo nic používat kuchyňského robota i nadále.

Zrovna v tomhle případě je nezbytné umět s CAD programem, což nemusí být pro každého úplně snadné. Na druhou stranu na internetu najdete spousta knihoven 3D modelů, kde najdete předměty jako různé věšáky, ramínka, stínítka na lampy, lustry, dokonce i stativy na fotoaparát, kryty na telefon a spoustu dalšího. Pokud máte děti, pro ně zase můžete vytisknout různé hračky, stavebnice, skládačky či postavičky. Možnosti 3D tisku jsou tedy obrovské.

Že je 3D tisknutí drahé? V současnosti je na trhu plno značek a druhů 3D tiskáren a je pravdou, že pokud byste si chtěli koupit například tiskárnu od českého výrobce Průši, tak stavebnice tiskárny Original Prusa i3 MK3S+ je dostupná v cenové kategorii 20 000 korun, nicméně na trhu je variant více a jste schopni sehnat i celkem kvalitní tiskárny do cenové kategorie 5 000 korun, například tiskárnu Creality ENDER 3 a jistě i spoustu dalších. Na tiskárně ovšem můžete tisknout nespočetné množství věcí všeho druhu, a tak rozhodně stojí za uvážení, jestli by se i vám nějaká taková tiskárna do domácnosti hodila.  

Fotografie pochází od uživatele Vanessa Loring ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram