Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Problém s jednorázovými igelitovými taškami v Keni

11. 08. 2022 - jan.sercl

V Keni bylo do roku 2017 povoleno používat igelitové tašky. Uvádělo se, že Keňané spotřebovali až 100 milionů kusů těchto tašek za rok, a to pouze v rámci nákupů v supermarketech. Nejen tyto děsivé statistiky nakonec vedly k tomu, že zde byly zakázány.

Plastové tašky a jiné odpadky stále viditelně znečišťovaly okolí, ovšem rozdíl byl znatelný. Pytlů, které kdysi visely na větvích stromů jako větrem rozfoukané rubáše, je méně, stejně jako chuchvalců pytlů, které ucpávaly kanalizaci a vytvářely líhně pro komáry přenášející malárii.

Jakmile však zákaz vstoupil v platnost, vznikly tzv. "pytlové kartely", které pašovaly nelegální plastové tašky ze sousední Ugandy a Tanzanie, což se bohužel děje dodnes. V sousedních zemích nejsou tyto výrobky zakázané, převoz přes hranice je tudíž pro kartely relativně jednoduchý. I přes vysoké pokuty, a v závažných případech dokonce přes věznění těchto překupníků, se plastové tašky neustále dostávají do země. Místní vláda se snaží zvýšit především kontrolu na hranicích, případně cílit přímo na výrobce. Co se týče obchodníků, v dnešní době má naprostá většina z nich k těmto taškám přístup.

I dnes jsou zde lidé, kteří tento krok vlády kritizují. Jejich hlavním argumentem bývá fakt, že v zemi existovalo okolo 170 firem, které tyto produkty vytvářely, přičemž obrovské množství lidí kvůli zákazu přišlo o práci, což dle nich "může zpomalit ekonomický růst". Většina z nich se ale stejně shodne na tom, že situace není přívětivá, obzvláště proto, že plastové výrobky mají největší podíl co se týče mořského odpadu. Jsou rovněž tou nejnebezpečnější a převládající skupinou produktů znečišťující vodní plochy v posledních letech.

Doktor Kalua Green z nadace Zelená Afrika také tvrdí, že zvířata stále více konzumují mikroplasty, které se jim dostávají do potravy kvůli masivnímu znečištění v zemi. To může v konečném důsledku způsobit, že zvíře bude ztrácet hodnotu, jelikož konzumace mikroplastů s sebou pravděpodobně nese doposud neznámá zdravotní rizika, kterým se lidé budou chtít vyhýbat. "Zjistili jsme, že mnoho domácích zvířat, která jsou odebírána k prodeji, má v sobě plast a tato emancipace vedla k tomu, že farmáři ztratili hodnotu zvířat, která prodávali," uvedl Green v rozhovoru pro Citizen TV Kenya.

Autor/ka fotografie: Anna Tarazevich: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/firma-prostredi-recyklace-znecisteni-7772006/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram