Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studentské bydlení v Česku: Byty jsou příliš drahé, vybavení kolejí neodpovídá ceně. Kritika se snáší na sociální zařízení na chodbách

11. 06. 2024 - Vincenc Novák

Česko se v posledních letech ocitlo v bytové krizi. Zdražování se nevyhnulo ani studentským kolejím či pronájmům, pro dvě třetiny vysokoškolských studentů a studentek tak znamená studentské bydlení velkou finanční zátěž. Snadné není ani shánění bydlení, má s tím problémy více než polovina studentstva. Až třetina studujících bydlí na veřejných kolejích. Vyplývá to z průzkumu, který zhotovila společnost GTS Alive, která vydává a spravuje studentské a učitelské průkazy ISIC a ITIC.

Průzkum ukázal, že studenti, kteří místo koleje zvolí bydlení v pronájmu, bývají spokojenější. "Studenti za bydlení nejčastěji platí mezi 3 500 a 7 000 korunami měsíčně. Polovině celou částku hradí rodiče, necelých 40 procent na tyto náklady více nebo méně přispívá a jen zhruba každý desátý student si bydlení hradí úplně sám," říká ředitel GTS Alice Radek Schich.

Ceny kolejí se od sebe liší

Studie také hovoří o cenách ubytování na jednotlivých kolejích. Například na pražské koleji Hvězda zaplatí mladí lidé za ubytování na dvoulůžkovém pokoji bez sociálního zařízení necelých 4 500 korun měsíčně. Na koleji Kajetánka je to už však 6 600 korun. Podstatně levněji vyjde ubytování na všech kolejích Univerzity Palackého v Olomouci, kde se platí za pokoj v buňkovém systému 3 500 korun měsíčně za lůžko. O několik korun méně se platí u pokojů, které mají sociální zařízení na chodbě.

"Náš nábytek je starý a konstantně se něco rozbíjí, i když se k věcem chováme hezky. Kolej je vždy špinavá a je tu hodně plísně (když se člověk poprvé nastěhuje). Vybavení kuchyně na buňce je prakticky neexistující. Nemáme tu moc místa na věci, takže tu pořád hrajeme tetris, abychom se nějak vešli, i když nemáme tolik věcí. A myslím si, že cena (i když se na první pohled zdá nízká), moc neodpovídá příšernému a rozbitému vybavení pokoje," uvedl jeden ze studentů na otázku, jakým způsobem by si představoval zlepšení situace ohledně studentského bydlení.

Kritizované dispozice kolejí

Sociální zařízení na chodbě, která jsou mnohdy společná pro celé patro, přitom často bývají předmětem kritiky ze strany studentů a studentek. Až třetina z nich na takovém typu koleje bydlí. Nespokojenost v průzkumu vyjádřili také s malými a špatně vybavenými kuchyňkami, stísněnými pokoji se skromným vybavením, plísní v koupelnách či vzhledem některých kolejí, které stále připomínají 70. léta.

"Z doslechu vím, že na kolejích je v noci rámus a špatně se tam spí. Tady na bytě je klid, s delšími třemi nájemníky vychází být v centru cenově velmi podobně jako koleje," říká další z dotázaných, a poukazuje tak na častou nevýhodnost bydlení na kolejích, neboť jejich cena se od klasických bytů v případě sdílení příliš neliší.

Ne všechny koleje jsou však cílem kritiky, některé z nich jsou totiž zmodernizované. Negativní postoj k ubytování má pouze 30 procent dotázaných studujících, zbylá část respondentstva je celkově spíše spokojena nebo dokonce velmi spokojena. Důvodem může být i skutečnost, že tři čtvrtiny z nich se dostaly na jimi preferovanou kolej. I přesto si však 45 procent dotázaných myslí, že kvalita jejich bydlení neodpovídá jeho ceně.

Studentskému životu na kolejích odzvonilo

Výzkum nepotvrdil ani romantické představy, které jsou se studentským životem často spojené. Více než polovina dotázaných řekla, že studentský život je na jejich koleji prakticky nulový a neznají se navzájem skoro ani v rámci patra či vedlejších pokojů. Za intenzivní označuje život na své koleji pouhá pětina.

Zdroj: TZ GTS Alive

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram