Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražské historické tramvaje vloni využilo skoro 40 tisíc lidí. Většinou Češi

27. 01. 2022 - Daniel Kapek

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) plánuje ke konci března obnovit provoz historických tramvajových linek.  Ty svezly minulý rok skoro 40 tisíc cestujících. Nejen návštěvníci města mohli využít celkem tři historické linky. Zatímco linka 41 byla v provozu i několik minulých turistických sezón, od července byly poprvé k vidění okružní linky 42 a 43.

„Ukazuje se, že i přes tvrdé dopady pandemie covid-19 na cestovní ruch jsme se historickými tramvajovými linkami trefili do chutí návštěvníků Prahy,“ uvedl technický ředitel povrchové dopravy DPP Jan Šurovský.

Loňský provoz historických tramvajových linek

Historická linka 41 byla loni v provozu od 17. dubna do 30. června o víkendech a svátcích. DPP na ně nasazoval dvouvozové soupravy. Celkem na ní přepravil 3 513 cestujících.

Linka 42 poprvé vyjela 1. července 2021. V červenci a srpnu byla linka v provozu denně v půlhodinových intervalech. V září a říjnu byla linka v provozu od úterý do pátku v intervalu 40 minut, o víkendech v intervalu 30 minut. V listopadu a v prosinci se jezdilo od pátku do neděle. Využilo ji celkem 31 596 cestujících.

Linka 43 byla loni v provozu od 1. července do 17. listopadu. DPP na ni vypravoval 7 spojů o víkendech a svátcích, od června do srpna také ve středu odpoledne. Využilo ji celkem 4 023 cestujících.

Budoucí provoz

Provoz na lince 41 plánuje DPP zahájit 26. března, pokud to dovolí epidemická situace. Trasa a rozsah provozu bude téměř identický s loňskou linkou 43. Linka bude vyjíždět z Vozovny Střešovice o sobotách, nedělích a státních svátcích v hodinových intervalech v čase mezi 10:00 a 17:00.

Spoje pojedou po trase směr Brusnice, Pražský hrad, Královský letohrádek, Sparta, Letenské náměstí, Strossmayerovo náměstí, Veletržní palác, Planetárium Praha a zpět přes Strossmayerovo náměstí, po nábřeží Kapitána Jaroše, Edvarda Beneše, Malostranskou a Pražský hrad do vozovny Střešovice. Linka navzájem propojí dvě spolupracující muzea – Muzeum MHD a Národní technické muzeum.

Provoz okružní linky 42 by měl být zahájen rovněž 26. března. Na začátku sezóny bude linka v provozu během pátků, sobot, nedělí a státních svátků. Spoje budou vyjíždět ve čtyřicetiminutových intervalech od 10:00 do 17:00, začínat i končit budou na Dlabačově.

Trasa linky bude stejná jako v loňském roce, z Dlabačova povede kolem hlavních památek přes Pražský hrad, Královský letohrádek, Malostranskou, kolem Josefova, na náměstí Republiky a Václavské náměstí, odkud se bude přes Národní třídu a Újezd vracet zpět na Dlabačov. Stejné zůstane i jízdné ve výši 200 korun. Jízdenka bude mít platnost 24 hodin od označení. Návštěvníci Prahy proto mohou linku využívat jako spojnici největších turistických atrakcí na principu hop-on, hop-off.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram