Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražská tržnice se promění

29. 04. 2022 - Vincenc Novák

Areál Pražské tržnice v Holešovicích projde velkou proměnou. Rekonstrukce se bude týkat celého areálu, který je v současné době velmi zanedbaný.

Tržnici mnozí z nás znají především jako prostor, kde se nachází výdejna internetového obchodu Alza.cz. V minulosti se zde nacházela také rozsáhlá asijská tržnice se stánky.

V současné době je již tržiště dávno zrušené, většina areálu chátrá, pouze v hale č. 22 se nachází zeleninový trh. V areálu můžeme ještě najít také multifunkční divadelní sál, galerii, bar a bistro s názvem Jatka 78, který poukazuje na původní účel prostor tržnice.

Celkově areál zabírá více než 100 000 metrů čtverečních, tedy zhruba něco jako dvě Václavská náměstí. Od roku 1993 nese označení nemovitá kulturní památka.

V soutěži na renovaci veřejných prostranství vyhrálo studio Perspektiv. Autoři vítězného návrhu se rozhodli zachovat současnou strukturu areálu a pomocí detailů, nové dlažby, vodních prvků či výsadby nových stromů areál zkulturnit. Mimo to bude do prostoru tržnice dodán také zcela nový mobiliář. Přibudou zde také nové vstupy, díky čemuž bude areál přístupnější.

Úprava celé Pražské tržnice bude rozdělena na jednotlivé etapy, přičemž nebude omezen její provoz. Hotovo by mělo být zhruba v roce 2027.

V následujících letech však dojde ještě k dalším změnám v okolí areálu. Již v příštím roce by k jeho branám měla vést nová Štvanická lávka, která propojí čtvrti Karlín a Holešovice a bude mimo jiné navazovat také na pěší Žižkovský tunel. Prostor tržnice bude díky tomu mnohem lépe dostupný pro obyvatele protějšího břehu Vltavy. Inspirací pro změny byly renovace podobných areálů v dánské Kodani.

V blízkosti nedalekého metra Vltavská, na území někdejšího nákladového nádraží a překladových hal, vznikne zcela nová čtvrť, kterou bude procházet rychlodráha směrem na letiště. Nacházet se tu bude také nová budova Vltavské filharmonie.

Zdroj obrázku: Wikipedie - Autor: VitVit – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https:// commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84933135


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram