Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Plovoucí solární panely sledují sluneční aktivitu

07. 12. 2022 - jan.sercl

Při hledání místa pro velké solární soustavy se mnoho zemí zaměřuje na plovoucí systémy. Nizozemsko se nyní posunulo o krok dál a nabízí vodní pole, která sledují Slunce a jsou pokryta desítkami solárních panelů.

Tento třpytivý projekt s názvem Proteus je jedním z prvních, který kombinuje plovoucí solární panely s technologií sledování slunce. Za projektem stojí snaha maximalizovat množství čisté elektřiny, kterou dokáže vyrobit. Ostrov plovoucí v jezeře Oostvoornse Meer v jihozápadním Nizozemsku je pokryt 180 pohyblivými solárními panely s celkovým výkonem 73 kWp. Ve světě, který se rychle snaží přejít na obnovitelné zdroje energie, je to sice málo, ale portugalská společnost SolarisFloat, která Proteus postavila, věří, že toto malé zařízení by se dalo rozšířit. Díky tomu by mohlo vyrábět velké množství čisté elektřiny bez zabírání cenné půdy.

Plovoucí solární panely zažívají po celém světě velký rozmach, a to od brazilské Amazonie až po Japonsko. Za posledních deset let došlo k obrovskému nárůstu plovoucí solární kapacity, a to ze 70 mWp v roce 2015 na 1 300 mWp v roce 2020. Očekává se, že trh s touto technologií poroste v příštím desetiletí o 43 % ročně a do roku 2031 dosáhne 24,5 miliardy dolarů.

„Plovoucí solární energie je poměrně nová [obnovitelná energie], ale má obrovský potenciál v celosvětovém měřítku," říká Thomas Reindl, zástupce výkonného ředitele Singapurského institutu pro výzkum solární energie (Seris). Podle analýzy společnosti Seris by pokrytí pouhých 10 % všech umělých nádrží na světě plovoucí solární energií znamenalo instalovaný výkon 20 terawattů, což je dvacetkrát více než dnešní celosvětový výkon fotovoltaických elektráren.

Podle Mezinárodní energetické agentury se očekává další rozšíření solární energie - do roku 2030 musí kapacita dosáhnout šestinásobku současného množství, aby se svět udržel na cestě k čistým nulovým emisím. Svou roli v rostoucí závislosti na solární energii hraje také globální geopolitika: Evropská unie navrhla masivní rozšíření obnovitelných zdrojů energie, protože se snaží snížit svou závislost na ruské ropě a plynu v důsledku invaze na Ukrajinu.

Ve světě, který se snaží rychle rozšiřovat solární pole, to dává plovoucím solárním zařízením významnou výhodu, zejména pro země, které se potýkají s nedostatkem půdy. Konvenční solární farmy jsou často kritizovány za množství půdy, kterou zabírají - půdy, která by jinak mohla být využita k pěstování plodin pro výživu rostoucí světové populace nebo k pěstování stromů pohlcujících uhlík. Podle výzkumu Leidenské univerzity v Nizozemsku vyžaduje solární energie obrovské množství prostoru, nejméně 40-50krát více než uhelné elektrárny a 90-100krát více než plynové elektrárny.

Ochránci přírody rovněž vyjádřili obavy, že pozemní solární a větrné elektrárny mohou mít škodlivý dopad na biologickou rozmanitost, zejména ty, které jsou postaveny v oblastech s širokým živočišným zastoupením. Budování technologií pohlcujících sluneční záření na vodě je proto chytrým způsobem, jak uvolnit půdu a zároveň využít volná jezera a nádrže. Země jako Japonsko a Singapur investují do plovoucích solárních farem velké prostředky z důvodu omezené dostupnosti půdy nebo velmi drahých pozemků.

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele andreas160578 ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram