Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Parčík na Malostranské v obležení brutalismu

25. 11. 2022 - Vincenc Novák

Známý český sochař Kryštof Kintera představil naproti galerii Kunsthalle svoji novou instalaci s názvem Sochy domů. V parčíku, který se nachází nedaleko stanice metra Malostranská, mohou návštěvníci vidět miniatury sedmi brutalistních staveb, které buď stojí, byly zbořeny, nebo dokonce nebyly nikdy realizovány.

"Minivýstava" je dalším projektem nové pražské galerie Kunsthalle, která se nachází v budově bývalé trafostanice na Klárově. Sestává se z malých betonových modelů rozmístěných okolo sochy dívky s holubicích od sochaře Václava Šimka. Díky osvícení je lze obdivovat i ve tmě. Projekt navazuje na úspěšnou výstavu Kinetismus, která byla první akcí pořádanou novou pražskou galerií.

Mezi modely najdeme významné pražské stavby, jako je kupř. Žižkovský televizní vysílač či obchodní dům Kotva. Návštěvníci si mohou prohlédnout také Ústřední komunikační budovu ze Žižkova, budovu Komerční banky na Smíchově či Emauzský klášter.

Zástupcem staveb, které již neexistují, je Hotel Praha. Ten stával do roku 2014 v Dejvicích. Jednalo se o jeden nejluxusnějších hotelů nacházejících se na území bývalé ČSSR a sloužil pro ubytovací potřeby komunistické strany. Za minulého režimu v něm byly ubytovány mnohé zahraniční delegace.

Nerealizovaná díla zastupuje Město nad městem z pera architekta Karla Pragera. Jednalo se o experimentální bytovou výstavu plánovanou v Košířích. Jejím účelem bylo vytvoření alternativy k panelové výstavbě. Aplikace tohoto konceptu byla možná i na plochy, které byly těžko zastavitelné. K realizaci tohoto projektu však nikdy nedošlo.

Dle Kunsthalle došlo v průběhu komunistické vlády v Československu ke kulturnímu zpomalení. Na druhou stranu však v té době na našem území vznikala díla světového významu. Výstava v parčíku na Malostranské je podle galerie "ukázkou silné architektury v nesvobodných časech".

Emauzské opatství s ikonickými věžemi
Emauzské opatství s ikonickými věžemi
Pohled dovnitř modelu kláštera, který byl zasažen bombardováním během 2. světové války
Budova Komerční banky na Smíchově
Ústřední telekomunikační budova na Žižkově, dříve sídlo Telecomu
Košířské superstruktury, tzv. "město nad městem"
Košířské superstruktury, tzv. "město nad městem"
Hotel Praha
Hotel Praha s působivým osvětlením

Zdroj obrázků: Kunsthalle Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram