Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Opičí neštovice se začaly znovu šířit, potvrzeno je alespoň 120 případů, v Česku už jsou také první případy

26. 05. 2022 - jan.sercl

Na území Afriky se tímto virem nakazí tisíce lidí ročně, tento rok se ovšem postupně rozšiřuje do mnoha dalších států a vědci si stále nejsou jistí, co tento přenos způsobilo. Počty případů nakažení stoupají každým dnem, zatím se však zdá, že populaci nehrozí žádné větší nebezpečí jako v případě Covidu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) podala vyjádření, že šíření viru je přinejmenším "atypické", neboť státy, ve kterých se šíří, nejsou běžnými oblastmi pro výskyt tohoto nakažení. Mezi důvody rozšíření se uvádí např. méně častá vakcinace proti běžným neštovicím než v dřívějších letech, nebo také genetická adaptace viru na nové prostředí. Příznaky onemocnění jsou ve skutečnosti relativně mírné a podobají se méně nakažlivé variantě neštovic. Nakažení mohou pociťovat horečky, bolesti hlavy, svalů a svědivou vyrážku, převážně na obličeji, rukách a ploskách nohou.

První případ onemocnění mimo Afriku byl nahlášen ve Spojeném království 7. května. Pacient nedávno odcestoval do Nigérie, kde se pravděpodobně nakazil virem před cestou do Anglie, uvedl britský Úřad pro zdravotní bezpečnost. Za tu dobu se zvýšil počet nakažených ve Spojeném království na 20. Lékařům se zatím nepodařilo objasnit, jak se pacient nakazil. Zdravotnická zařízení podávají nakaženým vakcínu proti obyčejným neštovicím, což se zdá být uspokojivé řešení, viry jsou si prý velmi podobné. Údaje z Afriky citované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) naznačují, že vakcína proti neštovicím je proti viru opičích neštovic účinná z 85 %.

Někteří lidé začali kvůli novému viru panikařit a přisuzují mu podobné riziko jako Covidu-19, ale tato tvrzení jsou daleko od pravdy. Opičí neštovice se jen zřídka šíří mezi lidmi a riziko nákazy pro většinovou populaci je tedy velmi malé. Stále je potřeba mít se na pozoru, jelikož vir může mutovat a později způsobit velké škody, na které bychom, v případě bagatelizace výskytu, nebyli připraveni. Regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge varoval, že "přenos se může zrychlit" během letní sezóny, kdy se lidé scházejí na festivalech a večírcích.

Photo by Blue Ox Studio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram