Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Obrazem: DRN jako kus přírody uprostřed velkoměsta

08. 12. 2022 - Klára Nováčková

Na Národní třídě stojí od roku 2017 mnohoúčelová moderní budova s názvem DRN. Mnoho lidí si myslí, že se jedná o zkratku, ovšem opak je pravdou. V případě této stavby je slovo DRN zamýšleno skutečně jako kus zeminy prorostlé trávou. To odkazuje na střechu domu, na které se nachází osvěžující terasa se zelení, ale v podstatě i na celou rustikální koncepci této budovy. Uvnitř objektu můžeme vidět na zdech, přímo v betonu, otisky větví a dalších rostlin.

DRN je stavbou, která na první pohled zaujme i člověka, jenž nemusí nutně být příznivcem architektury. Následující fotoreportáž Vám přiblíží, jak vypadají interiéry DRNu , kam se běžně není možné dostat.

Fasáda DRNu zaujme na první pohled

Hlavním architektem DRNu je Stanislav Fiala, mezinárodně uznávaný umělec. Fialovi byla v roce 2019 udělena cena Architekt roku, a to s následujícím odůvodněním poroty:

,,Stanislav Fiala disponuje neuvěřitelnou schopností improvizace na stavbě, ochotou bavit se s řemeslníky a společně se vydat na cestu za neznámým, nečekaným, neodhadnutelným. Je fascinující vidět, jak se plody těchto improvizačních schopností projevují i u staveb velikého měřítka. Fiala je tvůrcem originálního světa, který si s prací nikoho jiného v Česku nespletete.‘‘

Střešní terasa naskýtá nádherný výhled na město

Je ale potřeba podotknout, že se na vzniku této budovy podílelo více českých umělců. Jedním z nich byl i Patrik Hábl, renomovaný český malíř. Právě Háblovi byl svěřen nelehký úkol, vyzdobit svými malbami určitou část interiéru DRNu. Zkušený malíř se s touto výzvou skvěle popasoval, a tak se (nejen) podzemní garáže proměnily v neobvyklou podívanou. Zdi domu jsou pokryty ,,krajinami‘‘ skládající se z černých, zlatých, modrých a červených barev. Sám autor uvádí, že se tím snaží znázornit myšlenkové pochody odehrávající se uvnitř každého z nás.

Malby v suterénu budovy mají evokovat myšlenkové pochody probíhající v mysli každého z nás

Architekti v čele se Stanislavem Fialou přistupovali ke stavbě této budovy s pokorou k místu, kde DRN stojí. To dokládá fakt, že v budově jsou patrné a přiznané barokní trámy, nebo také původní střešní krytina. Fiala se nesnaží maskovat historii místa, ale hrdě se k ní hlásí. V současné době je DRN využíván jako kancelářská budova, sídlí tu Galerie Zdeňka sklenáře a další instituce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram