Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nový Zéland představil dlouhodobý plán na zákaz prodeje cigaret

20. 12. 2021 - Redakce

Nový Zéland zakáže prodej veškerých tabákových výrobků osobám mladším 15 let. Tato hranice se však bude každým rokem posouvat, což znamená, že lidé, narození roku 2008 a později, si již nikdy nebudou moci legálně koupit tabákový výrobek. Tento zákon by měl být uveden v platnost od příštího roku.

"Chceme se ujistit, že mladí lidé nikdy nezačnou kouřit," řekl ministr zdravotnictví Dr. Ayesha Verall.

Nový Zéland prosazuje podobný přístup ke kouření již delší dobu. V roce 2012 zde bylo celostátně zakázáno vystavování tabákových výrobků ve výlohách obchodů a daně na tyto produkty rovněž výrazně vzrostly.

Tyto snahy souvisí s cílem Nového Zélandu, který hovoří o snížení procentuálního zastoupení kuřáků mezi veškerými etnickými skupinami na 5%.

V současné chvíli se tato hodnota pohybuje okolo deseti procent, přičemž prozatímní výzkumy ukazují, že u Maorů a obyvatel Pacifického ostrova se hodnoty snižují pomaleji. Stále je to však zásadní zlepšení od roku 2008, kdy zde kouřilo zhruba 18 % obyvatel.

Objevují se však i tací, kteří nesouhlasí. "Je to vše ze 100 % teorie a z 0 % substance," řekl Sunny Kaushal, předseda lobbistické skupiny Dairy and Business Owners Group. "Objeví se zde vlna zločinu. Tento volný prostor bude vyplněn gangy a zločinci", dodal. Kaushal tímto poukazuje na větší podíl černého trhu, který se dosti pravděpodobně opravdu bude zvyšovat, na základě četných zkušeností se zákazem návykových látek v jiných státech.

Dr. Robert Beaglehole, emeritní profesor medicíny na aucklandské univerzitě, tvrdí, že řešení existuje. “Mohli bychom to řešit, pokud bychom prohlíželi veškeré kontejnery vstupující na naše území, což neděláme,” řekl. “Technologie na to máme.”

V České republice je zakázán prodej tabákových a alkoholických výrobků všem osobám mladších 18 let.

Fotografie od uživatele Snapwire ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram