Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nová pravidla pro influencery propagující kryptoměny ve Španělsku

28. 01. 2022 - Patrik Vodrážka

Již delší dobu se mluví o tom, že některé státy chtějí nějakým způsobem regulovat kryptoměny. Prvním státem EU, regulujícím propagování kryptoměn, je Španělsko. Někteří tak budou muset informovat Národní komisi pro trh s cennými papíry (CNMV), jinak jim bude hrozit pokuta.

Daná pravidla budou platná od 17. února 2022 a budou se týkat influencerů a dalších inzerentů s více než sto tisíci sledujícími. Informovat budou muset komisi nejméně deset dní před tím, než budou mluvit o pozitivech krypta a propagovat je. V případě porušení pravidel bude hrozit pokuta až 300 000 eur (v přepočtu přes 7 milionů korun).

Propagátoři budou muset dále uvést, zda jsou za povídání o kryptoměnách placeni a pokud ano, budou muset zveřejnit jasné a nestranné varování o rizicích kryptoměn i s informací, že investice nejsou regulovány.

Španělsko je první zemí, která k takovému kroku přistoupila, ostatní státy EU se zatím nedohodly, jak budou kryptoměny regulovat.

V souvislosti s kryptoměnami se objevují i podvody, které vedou k vlastnímu obohacení. Nedávno byli obviněni Kim Kardashian a profesionální boxer Floyd Mayweather z údajného kryptopodvodu, protože propagovali kryptoaktivum EthereumMax, jehož cenu ale uměle navyšovali.

Jeden z influencerů, kteří aktivně propagují takovéto podvodné kryptoměny, je i influencer Jon Marianek, český influencer žijící v USA, který na svých sociálních sítích propagoval zhruba deset kryptoměn, z čehož se devět kompletně potopilo o více než 95 %.

Fotografie od uživatele David McBee ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram