Okolí Masarykova nádraží se výrazně proměňuje. V jeho těsném sousedství vzniká jedinečný projekt s originálním názvem “Masaryčka”, jenž se stane novou dominantou hlavního města.

Projekt se sestává ze dvou budov, které budou sloužit především kancelářským a obchodním účelům. Své nové prodejny zde otevře kupř. iStyle, kavárna Double Shot či pizzeria L`Osteria. Celkem by se zde mělo nacházet 27 tisíc metrů čtverečních nájemních ploch.

Fasádu budou tvořit nevšední zlaté organické tvary, jenž budou vyrobeny formou 3D modelování. Instalace celé fasády není vůbec jednoduchou záležitostí, očekává se, že bude trvat více než rok.

Podobu budov navrhla světoznámá architektka iráckého původu Zaha Hadid, jenž zemřela v roce 2016 a Masaryčka byla jedním z jejích posledních projektů. Projekt čítá celkem devět pater a oproti původnímu plánu bude stavba cca o jedno patro nižší, což je důsledkem kompromisů. Objevily se mnohé připomínky o nevhodnosti umístění projektu do historického centra města a jeho mohutnosti.

V nejvyšším patře bude veřejnosti přístupná terasa, ze které se návštěvníci budou moci kochat impozantním výhledem na celé město.
Velkou proměnou projde v příštích letech také samotné nádraží, jenž se stane konečnou stanicí pro vlaky mířící z centra města na letiště. Počet kolejí se zvýší o dvě na devět. Nástupiště budou nově zastřešena. Na střeše, která bude sloužit jako spojnice mezi oblastí Florence a Hlavního nádraží, se bude nacházet malé náměstí. S výstavbou by se mělo začít v polovině roku 2023.
Jedná se o další z projektů, který výrazným způsobem změní Prahu. Po mnoha letech stavebního útlumu nyní přichází boom. Staví se především v bývalých průmyslových oblastech, jenž jsou známé pod názvem “brownfieldy”.