Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nejvýchodnější dopravní terminál v Praze čeká proměna

02. 11. 2021 - Daniel Kapek

Terminál na Černém Mostě je jeden ze nejvytíženějších přestupních uzlů v pražské městské hromadné dopravě. Jeho současná podoba není reprezentativní, proto se Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) rozhodl schválit jeho proměnu.

Třiadvacet let po otevření patří dnes Černý Most k jedněm z nejhůře vypadajících dopravních uzlů v Praze. Terminál přitom denně využije okolo 50 tisíc cestujících.

„Černý most je symbolická východní brána do Prahy. Jedná se o jeden z nejvíce frekventovaných dopravních uzlů, zároveň je také místem, které teď nevzbuzuje pozitivní pocity. Cestující se tam necítí dobře a to změní nová studie revitalizace. Ukáže, jaké povrchy vyměnit, jak udělat místo snadno udržovatelné a ubouráme zbytečné lávky. Výsledek studie také zajistí, jak terminál otevřít pro pěší a zlepšit a zjednodušit přestupy na jednotlivé druhy dopravy,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.

Odjezdy autobusů budou nově v úrovni metra

Plány hlavního města na proměnu terminálu Černý Most dostávají konkrétní obrysy. IPR představil jeho budoucí podobu. Podle pražských radních je už architektonické řešení morálně zastaralé a technický stav některých částí nosných konstrukcí je velmi špatný.

V současné chvíli jsou odjezdové zastávky pod úrovní metra a cestující k nim musí po schodech. Nově budou stávající zastávky zasypány do jedné úrovně s výstupní stanicí metra. Problém s udržováním lávek, které jsou ve velmi špatném stavu, tak odpadne.

Na Černém Mostě zatím došlo k výměně navigačních a informačních tabulí, zastřešení přístupových lávek k jednotlivým autobusovým stanovištím a byl obnoven nátěr zábradlí. Zvýšena byla ochrana proti hnízdění ptactva a došlo též k opravě stropních podhledů v těsném okolí stanice metra.

Hlavní město ušetří na autobusech

Díky úpravě vjezdu do terminálu z Chlumecké ulice dojde k nezanedbatelnému zkrácení cesty autobusů městské hromadné dopravy. V současné době jednosměrný terminál bude nově obousměrný. Díky tomu bude zkrácena jízdní doba i ujeté kilometry.

Momentálně autobusy z východu, které v terminálu končí, musí terminál dvakrát objet. Najedou při tom 1,5 km při vjezdu a 1,43 km při výjezdu. Díky nové okružní křižovatce se ujetá vzdálenost zkrátí na jeden kilometr při vjezdu a 1,2 kilometru při výjezdu.

Ještě větší úspora bude u autobusů, které terminálem pouze projíždějí. Pokud autobus pojede z východu na západ, ujede ze stávajících 2,26 km pouze 1,68 km. V opačném směru se současných dva a čtvrt kilometru zkrátí na pouhých 720 metrů.

Díky nové kruhové křižovatce autobusy ujedou méně. Díky tomu pak Praha ušetří za dotace na provoz přes 1,2 milionu korun ročně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram