Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nejdelšímu plynovodu světa odzvonilo. Projekt Nord Stream 2 nakonec zastavila ukrajinská krize

22. 02. 2022 - Vincenc Novák

Německý kancléř Olaf Scholz v úterý 22. února oznámil, že spolková vláda neudělí povolení k provozu loni dokončeného plynovodu Nord Stream 2, který měl usnadnit dodávky plynu do Evropy. Šéf německé vlády to oznámil ve svém projevu, ve kterém se vyjadřoval k uvalení sankcí na Rusko.

Kroky ruského prezidenta označil za “nepochopitelné a nepřijatelné” a zdůraznil, že takové jednání nesmí zůstat bez následků.

Situace na východě Ukrajiny se vyostřila natolik, že evropští státníci musí okamžitě jednat. Podle Scholze je uznání separatistických republik jasným porušením mezinárodního práva a nesmí zůstat bez následků.

Výhodou plynovodu, jenž celý vede po dně Baltského moře, je jeho trasa, která se zcela vyhýbá Ukrajině a dalším tranzitním zemím.

Není ani jasné, zda bude plyn někdy v budoucnu v provozu. Scholz řekl, že “všechno se teď musí přehodnotit”. Zároveň však vyloučil, že by Německo dodalo zbraně Ukrajině. Neuvedl však, zda bude země dále dovážet ruský plyn.

Plynovod Nord Stream 2 byl dlouhodobě předmětem kritiky ze strany mnohých států. Mezi největší kritiky patřily Spojené státy či Polsko. Podle spolkového kancléře se však jedná o čistě soukromý hospodářský projekt. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock se netajila tím, že plynovod může být nástrojem k potrestání Ruska.

Místopředseda bezpečnostní rady Ruské federace a bývalý premiér Dmitrij Medveděv v reakci varoval Evropu před dvojnásobným zdražením plynu. „Německý kancléř Olaf Scholz rozhodl zastavit proces schvalování plynovodu Nord Stream 2. Dobrá. Vítejte ve skvělém novém světě, kde budou Evropané brzo platit 2 000 eur za 1 000 kubíků plynu,“ stojí v Medveděvově twitterovém příspěvku.

Fotografie: © Nord Stream 2 / Agiteco

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram