Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nejasná formulace úlohy u státních přijímacích testů od Cermatu

02. 05. 2024 - Michaela Kratochvílová

Jedna z matematických úloh v státních přijímacích testech vyvolala nejasnosti kvůli své formulaci. Šéf Cermatu Miroslav Krejčí potvrdil, že kvůli této nejasnosti bude nutné uznat dvě možnosti jako správné řešení, i když přesné zdůvodnění zatím není k dispozici.

Problémové zadání se objevilo ve druhém termínu testu z matematiky pro uchazeče o šestiletá gymnázia a bylo na něj upozorněno právníkem Petrem Němcem. Konkrétně šlo o úlohu číslo 5., jejíž text zněl: "Paní Šťastná chystá krabičky s vánočním cukrovím. Do každé krabičky dává 300 g cukroví. Už rozdělila čtyři pětiny napečeného cukroví a zbývá jí 1,2 kg. Kolik krabiček nachystala paní Šťastná?"

Po pečlivém zvážení všech analýz a diskuzí se Cermat nakonec rozhodl, že uzná obě možnosti za správné. Šéf Miroslav Krejčí zdůraznil, že rozpory v zadání byly identifikovány ještě před zahájením oficiálních diskuzí, a to díky reakcím na sociálních sítích. Validační komise Cermatu, která je součástí kontrolního mechanismu, má za úkol řešit podobné nejasnosti a rozpory v testech. Nicméně i v minulosti došlo k situacím, kdy Cermat odmítl svoji chybu přiznat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram