Cookie Consent by Free Privacy Policy website

“Naše vítězství je vidět až z měsíce”. Orbánův Fidesz počtvrtvé vyhrál parlamentní volby

07. 04. 2022 - Vincenc Novák

Konzervativně-populistická strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána drtivě vyhrála místní parlamentní volby, konané v neděli 3. dubna. Získala 54 % hlasů a udrží si tak ústavní většinu. Ve 199členném parlamentě obsadí 135 křesel.

Opoziční blok Společně pro Maďarsko pod vedením starosty města Hódmezővásárhely Pétera Márki-Zaye získal 34 % hlasů se ziskem 57 křesel.

Do Országgyűlése, jak se maďarský parlament nazývá, se dostala ještě nacionalistická strana Naše Maďarsko se ziskem 6,4 % hlasů.

Opozice nedokázala Orbánův Fidesz porazit ani přesto, že se poprvé v historii spojila v jeden velký blok. V šestičlenném uskupení společně kandidovaly názorově velmi odlišné strany, jako je kupř. pravicový Jobbik či maďarští zelení. Hlavním důvodem spojení byla vůle odstavit Viktora Orbána od moci a nasměrovat Maďarsko zpět k západu.

Orbánovo přesvědčivé vítězství je však velmi překvapivé, neboť průzkumy předpovídaly mnohem těsnější výsledek. Vládní blok si nakonec ještě o dvě poslanecká křesla polepšil. Současný premiér se již prohlásil volebním vítězem. "Vyhráli jsme tak, že je to vidět i z Měsíce. Ale určitě z Bruselu,” řekl.

Je tak otázkou, jak bude dále pokračovat spolupráce v rámci skupiny V4, kterou tvoří konzervativní Polsko a Maďarsko na jedné straně a Česko se Slovenskem na druhé. Viktor Orbán se však již nechal slyšet, že spolupráce v rámci V4 má budoucnost. Stát, který je členem EU a NATO, se podle něj nikdy nemůže dostat do izolace.

Souběžně s volbami se také konalo kontroverzní referendum o zákonu o pedofilii, který má omezit vliv na děti ohledně sexuality. Referendum se stalo terčem kritiky ze strany ochránců lidských práv i Evropské komise.

Fotografie od uživatele KITSUN YUEN ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram