Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Náměstí Jiřího z Poděbrad čeká revitalizace. Přibude velké množství zeleně

23. 08. 2022 - Vincenc Novák

Jedno z nejvýznamnějších pražských náměstí se v následujících letech dočká své rekonstrukce. Pražští radní odsouhlasili její financování z městského rozpočtu. Náměstí Jiřího z Poděbrad leží v samém srdci Vinohrad. Již delší dobu je však zdejší prostor v neutěšeném stavu a již několik let se mluví o potřebě revitalizace, které se brzy dočká.

Stávající podoba náměstí je poznamenaná hlavně nekoncepčními úpravami veřejného prostranství, které probíhaly postupně od 70. let minulého století. Současný stav příliš neodpovídá významu tohoto místa a přítomnosti významné architektonické památky v podobě kostela Nejsvětějšího srdce Páně od slovinského architekta Josipa Plečnika.

Původní projekt rekonstrukce schytal kritiku zejména ze strany místních obyvatel, a to kvůli absenci většího množství zeleně či zrušení fontány, která se na náměstí nachází. Na popud vedení městské části Praha 3 byl projekt upraven do nové podoby, která slibuje významné zvýšení počtu zeleně, zachování fontány či vznik většího prostranství umožňujícího pořádání veřejných akcí.

Úpravami projdou také povrchy, které jsou v současné době ve velmi špatném stavu. Dojde také k výstavbě nového systému na zavlažování zeleně, a to včetně retenčních nádrží na zachytávání dešťové vody. Na náměstí přibude také nový městský mobiliář. Se začátkem prací se dle dřívějších informací počítá na konec letošního roku.

V loňském roce byla také Dopravním podnikem hlavního města Prahy zahájena rekonstrukce stanice metra Jiřího z Poděbrad. Na náměstí vzniknou nové výtahy umožňující přístup do stanice cestujícím s kočárky či vozíčkářům. Výměny se dočkají také eskalátory. Z důvodu rekonstrukce bude stanice od ledna příštího roku na deset měsíců uzavřena.

Zdroj fotografie: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3992982

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram